Nová pravidla pro mobilní operátory, která jim zvyšují pokuty nebo usnadňují zákazníkům přechod mezi konkurenty, budou známa do měsíce. Poslanci na své úterní schůzi schválili, že novela zákona o elektronických komunikacích, jež změny na mobilním trhu řeší, bude projednána zrychleně v průběhu příštích 20 dnů. Nesplnili ale přání premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který chtěl novelu sněmovnou protlačit v jediném čtení a pak ji poslat rovnou do Senátu.

Premiér hodlá zákonem na operátory zatlačit, aby ještě během roku snížili cenu českého mobilního internetu, který patří mezi nejdražší v Evropě. Sobotka učinil z telekomunikací své předvolební téma a chce posbírat politické body ještě před říjnovými volbami do sněmovny.

Poslanci ale mají k vládou předložené novele výhrady a nejspíš do ní vloží řadu pozměňovacích návrhů. Opoziční TOP 09 sice souhlasí, aby se zákon projednal během pouhých 20 dnů, podle strany ale musí dojít ke třem standardním čtením zákona. A stejně mluví i zástupci ODS. "Uvidíme, jaké pozměňovací návrhy podají poslanci, pak se ukáže, zda zákon podpoříme jako celek," uvedl předseda poslaneckého klubu strany Zbyněk Stanjura.

"Přijetí tohoto zákona je nutné. Novela ale nezmění trh s mobilními daty. To by svedlo posílení role virtuálních operátorů. O nich ale není v tomto zákoně ani zmínka. Rozhodně si počkáme na rozumné pozměňovací návrhy," říká Ivan Pilný (ANO), šéf Hospodářského výboru sněmovny, který je garantem nového zákona.

Operátoři odmítají miliardové pokuty

Novela má operátorům zvednout pokuty za jejich pochybení až na desetinu ročního obratu. Především má ale zákazníkům umožnit přecházet k výhodnější konkurenci během deseti dnů místo nynější měsíční lhůty. To by mělo podle premiéra zvýšit konkurenci na mobilním trhu a vést ke zlevňování.

Opatření o snadnějším přechodu ke konkurenci prý mobilním operátorům nevadí. Ze zákona ale chtějí především vyjmout zvýšené pokuty z obratu, které mohou v jejich případě činit až miliardy korun. "Takové sankce mohou bránit inovacím, které třeba naše mateřské firmy začnou směřovat do jiných zemí, v nichž působí," míní právník T-Mobilu Petr Josefi.

O2 se zase nezamlouvá možnost zákazníka vypovědět smlouvu, když operátor neohlášeně změní nabídku svých služeb. "Taková výpověď má nově platit i v případě, že se služby zlepší. A to považuji za morální hazard," uvádí právník firmy Václav Zakouřil. Tato pasáž se v návrhu zákona objevila poté, co právě O2 začalo svým zákazníkům vypínat internet po vyčerpání jejich datového limitu. Spotřebitelská organizace dTest pak na operátora podala žalobu, protože podle ní porušil podmínky klientských smluv a zhoršil postavení svých zákazníků. "Za to jsme už ale dostali pokutu od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ)," brání se zástupce O2. "Proč by se tato věc měla ještě speciálně řešit v zákoně? Jsme pro to, aby ČTÚ spíše více využíval svých současných pravomocí a nezískával další nové," dodává Zakouřil

Celkově považují operátoři nynější snahy státu o změnu pravidel na mobilním trhu za účelové a uspěchané. "Českému státu nikdy příliš nešlo o koncové ceny pro mobilní zákazníky. Vždy chtěl především co nejvíce vydělat na dražbě mobilních frekvencí, které používáme," řekl novinářům Jiří Grund, výkonný ředitel Asociace poskytovatelů mobilních sítí (APMS), která sdružuje největší operátory T-Mobile, Vodafone a O2.

Trojice firem z drahých mobilních dat viní stát, který prý jejich náklady zvýšil drahými dražbami mobilních frekvencí i přehnanou byrokracií kolem stavby nových optických sítí. "V Německu stavební povolení na kopání optického kabelu trvá dva týdny. V Česku je to 12 i více měsíců. Chceme proto kratší stavební řízení na výstavbu našich sítí," říká šéf APMS Grund.

Dodává, že české ceny za mobilní data jsou "nesporně vyšší než v některých jiných zemích". "Za to ale do značné míry mohou naše zvýšené náklady na byrokracii. Kdyby se začala státní správa digitalizovat, vzrostla by poptávka po datových službách," míní Grund, podle něhož by tak mohlo dojít i ke kýženému zlevňování.

Proti zákonu protestují i "satelitáři"

Vedle mobilního trhu zákon řeší i druhou digitalizaci televize, která musí proběhnout, aby současné televizní frekvence mohli po roce 2021 získat mobilní operátoři pro rychlé mobilní sítě páté generace. Zákon proto řeší i finanční kompenzace pro pozemní vysílatele, kteří budou muset digitalizaci uskutečnit. Podle satelitních poskytovatelů tím ale stát nedovoleně podpoří jejich konkurenty. Proto volají po přepsání zákona - jinak prý s Českem povedou arbitráž.

"Satelitáři" navíc proti další digitalizaci televize argumentují také tím, že ji zaplatí hlavně české domácnosti. Každá z nich si totiž bude muset do čtyř let pořídit novou televizi či set-top-box, který zvládne nový televizní standard DVB-T2. Za to české domácnosti odhadem zaplatí až pět miliard korun z vlastních kapes. "O žádné kompenzaci těchto výdajů pro občany ČR ministerstvo průmyslu neuvažuje," říká sekretář České asociace satelitních operátorů (ČASO) Patrik Brom, který tím stát kritizuje.

Proto je řada poslanců k zákonu skeptická. "Vláda vypustila mlhu s cenou datových služeb, aby nebylo vidět na dodatečné náklady za nové televize pro domácnosti," říká poslanec Stanjura z ODS. Jeho kolega z hnutí ANO Ivan Pilný zákon podporuje. "Je ale třeba upozornit na to, že stovky tisíc lidí nemají chytrý telefon s přístupem k internetu. Na ty nemá novinka žádný vliv. Ale budou si muset koupit novou televizi," uvádí Pilný. Podle něj je ovšem zákon nevyhnutelný. S tím souhlasí i nový ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD). "Druhá televizní digitalizace je vynucený krok, který vyplývá z mezinárodních dohod. Nepopíráme ale, že to pro domácnosti ponese zvýšené náklady," pronesl ministr.