Bylo to jako intelektuální láska na první pohled, popsala favoritka francouzských prezidentských voleb Marine Le Penová první setkání se svým nejbližším poradcem a místopředsedou Národní fronty, Florianem Philippotem. Okamžitě si rozuměli, ještě ten večer dokázal "jeden dokončovat věty toho druhého".

Ambiciózní Philippot patří ke klíčovým osobnostem Národní fronty. Byl to právě on, kdo pomohl Marine Le Penové očistit Národní frontu od zřetelně antisemitských a rasistických postojů a dostat ji do hlavního proudu francouzské politiky. Dříve se Francouzi styděli za to, že volili Národní frontu a odmítli se k tomu přiznat, dnes už to dávno neplatí. A je to i Philippotova zásluha.

vše o francouzských volbách

Francouzské prezidentské volby.Grafy, průzkumy, komentáře, názory. Vše na jednom místě.

Více zde

Le Penová se s Philippotem poprvé setkala v roce 2009, tedy v době, kdy ještě Národní frontu vedl otec současné šéfky, Jean-Marie Le Pen.

Ten sbíral protestní hlasy a opíral se o antisemitskou a rasistickou image.

Vyvolával kontroverzi svými výroky, které urážely homosexuály, židy nebo muslimy.

"Le Pen mluvil jen o přistěhovalectví. Politická strana by ale měla hovořit o všech tématech," uvedl později Philippot, který se netají, že tehdy Národní frontu ani nevolil.

Změna přišla v roce 2011, kdy vedení strany převzala Le Penová.

Philippot se poté stal jedním z hlavních strůjců "zlidštění" Národní fronty. "Oba jsme věděli, že pokud chceme oddémonizovat stranu, musíme mluvit nejen o imigraci a bezpečnosti. Potřebovali jsme globální vizi. A tu nyní máme, a to ve znovuzískání národní suverenity," prohlásil.

Kvůli směřování strany teď Le Pen a jeho dcera vedou dlouhodobě spory. Národní fronta svého zakladatele dokonce kvůli jeho antisemitským výrokům zbavila funkce čestného předsedy a později i členství. A ze svého pádu Le Pen viní právě Philippota.

Mezi oběma muži panuje silné napětí. Le Penovi, který kdysi prohlásil, že homosexualita je "biologická anomálie", navíc vadí, že Philippot je gay.

Zapřisáhlý odpůrce eura Philip­pot se podílel i na vypracování ekonomického programu. Slibuje, že pokud Le Penová vyhraje, tak vyvede Francii z eurozóny a zavede ochranářskou politiku.

Doufá, že Le Penové se podaří ovládnout letošní prezidentské volby. Sám usiluje o funkci ministra v její vládě. "Ano, chci být ministrem. Čeho, to bude na Le Penové," uvedl.

Philippot se také nedávno svěřil, že zažil dva okamžiky, kdy plakal. Smutkem, když zemřela jeho matka, a dojetím, když si Britové v referendu odhlasovali odchod z Evropské unie. Nyní si přeje, aby Francouzi udělali to samé.

K evropské integraci má dlouhodobě negativní postoj. Ještě jako student na prestižní pařížské škole ENA odmítl, že by měl absolvovat stáž u evropských institucí.

"Považuji je ze nelegitimní a nedemokratické," uvedl tehdy a místo toho strávil čtyři měsíce jako stážista na francouzské ambasádě v Kodani.