Vymoci z dlužníka splátky závazků je v Česku čím dál komplikovanější. Přestože počet nových exekucí v loňském roce klesl o 10 procent na 680 tisíc, celkový počet probíhajících řízení stále roste. Na konci loňského roku bylo vedeno celkem 4,7 milionu exekucí proti 902 tisícům dlužníků, o rok dříve jich bylo "jen" 4,5 milionu. Jinak řečeno, exekutoři nestíhají a za rok nevyřeší ani tolik případů, kolik jim nově přistane na stole.

Ukazuje se také další nebezpečný trend: nová řízení jsou uvalována ve stále větší míře na lidi, kteří už v exekuci jsou. Výsledek? S více než čtyřmi exekucemi se už potýká polovina dlužníků. A téměř pětina dokonce s více než deseti. "Mnohačetnost exekucí tak stále zůstává jedním z nejtíživějších celospolečenských problémů. U většiny pohledávek je u lidí, kteří čelí zároveň několika exekucím, prakticky nemožné dlužnou částku v únosném čase vymoci," varuje prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková. Jinak řečeno, 85 procent nově zahájených případů vymáhání se týká lidí, kteří už na sobě mají tři a více dalších exekucí.

Důsledkem je stav, kdy exekutoři s nadsázkou stojí ve frontě u lidí nesplácejících své závazky, na kterých si už není co vzít. Ze statistik Exekutorské komory vyplývá, že bezmála 60 tisíc dlužníků žije ve stavu, kdy si u nich podává dveře více než deset různých exekutorů. Je přitom prakticky jisté, že budou neúspěšní.

Podle Pavly Fučíkové vymahači stojí před velkým problémem − za marné exekuce nedostanou zaplaceno a způsobují jim ztráty. Jednou z hlavních příčin kumulujících se případů vymáhání je fakt, že věřitele nic nestojí. Ti tak "zkoušejí" i předem ztracené případy a chtějí vymáhat třeba pár tisíc korun od člověka, který jinde dluží desítky či stovky tisíc a ani ty nesplácí. Exekutoři proto navrhují, aby věřitelé museli skládat předem zálohu, která by v případě marného vymáhání propadla. Díky tomu by si prý rozmysleli, zda žalovat beznadějné případy, u nichž je negativní výsledek fakticky předem jasný.

Před lety o uvolněný exekutorský úřad usilovalo čtyři a více adeptů. Dnes se na některé nehlásí nikdo. Do plného počtu chybí 22 exekutorů.

Vedle toho, že je vymáhání dluhů stále obtížnější a zároveň i méně úspěšné, snižuje atraktivitu exekutorského "řemesla" také snižování odměn. To poslední se odehrálo na začátku letošního dubna. Podle ministerské vyhlášky byly odměny exekutorů sníženy o třetinu − z 1500 na tisícovku. Výsledkem je právě klesající zájem o práci vymahače dluhů. "Obor se vinou přístupu mi­nisterstva spravedlnosti stává pro odborníky neperspektivním. V konečném důsledku to bude znamenat rušení dalších exekutorských úřadů," tvrdí šéfka komory Pavla Fučíková.

Exekutorů ubývá

V loňském roce podle údajů komory rezignovalo 14 exekutorů, nových ale do dneška nastoupilo jen osm. Z celkového počtu 160 exekutorských úřadů v Česku jich tak nyní zůstává 22 neobsazených. A zřejmě se to jen tak nezlepší. Ještě před lety se podle Fučíkové o uvolněný úřad ucházelo běžně čtyři a více kandidátů. V posledních třech letech se však při hledání nástupců končících vymahačů zhruba v polovině případů nepřihlásil nikdo nebo jediný uchazeč.

Exekuce v roce 2016

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán se ovšem v minulosti nechal několikrát slyšet, že Česká republika si vystačí s menším počtem exekutorů.

"Exekutorských úřadů je skutečně mnoho, efektivnější systém by byl s polovinou z nich. Pokud jich část zanikne, tak to trhu a té službě neublíží, spíše naopak, vymahatelnost práva se mírně zlepší," prohlásil Robert Pelikán.

Související