Náš zájem o střední třídu vyvolal premiér Sobotka, když nedávno v jakémsi předvolebním záchvatu oznámil, že lidi s příjmem nad 50 tisíc korun víc zdaní. Chápeme, že tím bojuje o voliče z jisté sociální skupiny. Ale ptali jsme se sami sebe, proč zrovna 50 tisíc? Copak to je hranice bohatství? Člověk s platem 55 tisíc si připaluje doutníky bankovkami?

Střední třída je neuchopitelná skupina. Podle různých náhledů, historických či sociologických, se může měřit velikostí příjmu, povoláním či společenským postavením. Je tedy učitelka s platem 25 tisíc korun střední třída, zatímco mistr ve Škodovce s platem 52 tisíc elita národa? A co když člověk s platem něco přes 50 tisíc živí dvě děti a splácí hypotéku? Takže střední třída si s jazykem na vestě sotva ušetří na letní dovolenou u moře?

Politici s pojmem střední třída rádi žonglují. Bohužel to začíná vypadat, že lidé, kteří mají ambici postarat se sami o sebe a svoji rodinu, se v Česku opět stávají lovnou zvěří. Možná je pro některé politiky ideálním občanem ten, který s čepicí v ruce čeká ve frontě na úřadě.

Citát týdne

Je to snad poprvé, kdy politici nehledí na svou politickou barvu a chtějí se podílet na vyřešení největšího problému podnikání.

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý k návrhu na Právní elektronický systém, který by podnikatele uceleně informoval o všech povinnostech vůči státu.

Související