Do prvního kola prezidentských voleb ve Francii zbývá deset dnů. Jediným kandidátem, kterému výrazně rostou preference, je radikálně levicový Jean-Luc Mélenchon. Ten podle některých průzkumů veřejného mínění předhonil kandidáta Republikánů Francoise Fillona, jenž se už několik měsíců potýká s rostoucím skandálem kolem fiktivního zaměstnávání své ženy Penelope.

"Je to jako jaro. Nic nevidíte, a najednou bum! Všude jsou květiny," komentoval obratný řečník Mélenchon svůj nenadálý skok v průzkumech. Ještě před pár týdny by ho volilo 11 procent Francouzů, nyní je to až 19 procent. Dokonce se tak dotahuje na dosavadní favority − centristu Emmanuela Macrona a šéfku protiimigrační a euroskeptické Národní fronty Marine Le Penovou, již by shodně dostali 24 procent.

Mélenchon se svým hnutím Nepoddajná Francie prosazuje například odchod země z NATO, vyjednání nového postavení Francie v EU − a pokud se to nepodaří, tak vystoupení z unie −, omezení volného obchodu i propouštění nebo třeba 32hodinový pracovní týden.

19 procent

Tolik Francouzů by aktuálně volilo Jeana-Luca Mélenchona. Dotahuje se tak na duo Le Penová a Macron, kteří by v prvním kole měli shodně dostat 24 procent.

Hollande prolomil mlčení

Rostoucí Mélenchonova popularita překvapila i prezidenta Francoise Hollanda. Ten se až dosud do probíhající prezidentské kampaně nevměšoval. Nyní ale otočil. Uvedl, že má obavy, aby do druhého kola prezidentských voleb nepostoupila dvojice radikálních kandidátů, tedy Le Penová a právě Mélenchon. Hollande ale není jediný, kdo se takového scénáře obává. Podobně jsou na tom i někteří investoři, kteří se zbavují francouzských dluhopisů. A kvůli tomu jejich výnosy začaly opět růst.

"Mélenchonův skok v popularitě není pro francouzské bondy dobrou zprávou," uvedli ve své zprávě analytici Aline Schuilingová a Kim Lui z nizozemské banky ABN Amro. "Mezera mezi preferencemi Macrona a Le Penové na jedné straně a Mélenchonem na straně druhé je jen pět procentních bodů. A to je málo, pokud vezmeme v potaz, že asi 30 procent voličů se ještě nerozhodlo, koho budou volit," dodala banka ve své zprávě.

Je hvězdou sociálních sítí

A co stojí za rychlým růstem popularity Mélenchona, který byl ještě před několika týdny outsiderem? Je to zdatný řečník, který dokáže mísit vtipy s politickým osočováním a ostrými útoky na své rivaly. Díky tomu zabodoval ve dvou ostře sledovaných televizních debatách, které zhlédly miliony Francouzů.

Mélenchon má také podle francouzských médií vůbec nejnápaditější předvolební kampaň. Své mítinky přenáší do dalších měst, pravidelně k Francouzům promlouvá na vlastním kanále na YouTube a je aktivní i na Twitteru. "Je to absolutní hvězda sociálních médií," uvedl pro agenturu Bloomberg analytik Gaël Sliman ze společnosti na průzkum veřejného mínění Odoxa.

Nedávno také spustil on-line hru Fiscal Kombat. V ní je právě Mélenchon hlavním hrdinou, který bojuje proti oligarchům i dalším politikům. Cílem hry je vybojovat co nejvíc peněz na Mélenchonovy předvolební sliby.