S Ivanem Kočárníkem se autor tohoto textu poprvé potkal − trochu nečekaně −, když byl někdejší ministr financí Klausovy vlády v Prčici. Totiž v cíli slavného turistického pochodu Praha−Prčice. Psal se rok 1994 a Kočárník v jedné prčické hospodě poprvé připustil, že by malé nezávislé pivovary mohly státu odvádět nižší spotřební daň než pivovarské kolosy. Následně zveřejněná informace vyvolala značný poprask. Nikdo nečekal, že by člen liberální ODS a pravicového kabinetu mohl podporovat takovéto daňové výjimky.

"Pivovarnictví je vnímáno jako součást naší národní tradice, našeho folkloru, proto si zaslouží specifické zacházení," vysvětluje po letech Kočárník, proč tehdy "podlehl" lobbingu malých pivovarů reprezentovaných Stanislavem Bernardem, za což sklidil kritiku od "vlčáků" ve vlastních řadách.

Právě Bernard dnes s respektem říká, že to byl Ko­čárník, který jako jediný z vysoce postavených politiků přijal argumenty malých pivovarníků, a má tak významnou zásluhu na tom, že je dnes v Česku už 350 minipivovarů.

Po více než dvaceti letech se Kočárník − nikoliv už v prčic­ké hospodě, nýbrž v jedné z pražských kaváren − zastává malých podnikatelů ve věci elektronické evidence tržeb, přičemž ale systém jako celek mu nevadí. "Daňové výjimky by se dělat neměly, ale nelze být ve všem fundamentalista," říká někdejší vicepremiér, nyní penzista s přivýdělkem z dozorčí rady firmy Unipetrol.

V kuloárech se říká, že "vaše" ODS po vás nedávno chtěla, abyste pro ni udělal seminář k elektronické evidenci tržeb, a nakonec z toho nic nebylo, když se ukázalo, že vy proti EET v zásadě nejste. Je to pravda?

Nevím, co jste kde zaslechl. Nejsem politicky aktivní, takže se neúčastním debat v rámci ODS, ale svůj názor na elektronickou evidenci tržeb jsem dal občanským demokratům písemně najevo.

V devadesátých letech jsme ani neuvažovali o tom, že by rozpočet měl být sestavován jinak než jako vyrovnaný.

A jaký byl? Souhlasíte s ministrem financí Andrejem Babišem, který ten systém prosadil, nebo spíše s těmi, kteří jej chtějí po volbách zrušit?

Jako exministr financí bych samozřejmě i já podporoval ta opatření, která vedou k efektivnějšímu výběru daní a zejména ke zrovnoprávnění jednotlivých forem podnikání z hlediska placení daní. My jsme samozřejmě nic takového jako EET v 90. letech dělat nemohli, protože tehdy na to nebyly technologie.

Myslím, že ODS v tomto směru pálí do Babiše trochu zbytečně. Takové ty výkřiky, že když se dostanou k moci, tak to celé zruší, jsou podle mě úplně mimo. Každopádně by se nejdříve měla udělat nějaká pořádná analýza, co EET přinesla pozitivního a co negativního. Kdyby záleželo na mně, tak bych ale asi nehnal do tohoto systému drobné obchodníky a hospodské a hledal bych pro ně nějaké jiné řešení.

Myslíte, že je ještě možnost poskytnout drobným podnikatelům úlevu? Ten "vlak" se již dal do pohybu a je těžké jej zastavit.

Určitě by to ještě šlo, přišel na to i sám Babiš, byť se značným zpožděním. Zbytek koalice jej pak v tom ale nechal vymáchat. Už mu neumožnili, aby se výjimky v parlamentu schválily. Z toho je také vidět, o co jim vlastně jde, že jim nejspíše moc nejde o to, aby něco dobře fungovalo a bylo to republice ku prospěchu.

jarvis_58f75ca8498e0baf2ee0b3d9.jpeg
To, aby oligarchové ovládali naši zemi, za pozitivní vývoj rozhodně nepovažuji, říká Ivan Kočárník.
Foto: Libor Fojtík

Osobně si myslím, že bychom ani v této oblasti neměli být fundamentalisté. Jestliže máte hospodu na vesnici, kam večer přijde pět štamgastů, vypije deset piv a celkově tam ten hostinský za rok utrží pár set tisíc korun, tak tam nemá smysl si hrát na EET. Tady žádné daně navíc přece nezískáte. Těm živnostníkům to přináší jen zbytečné náklady.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Když to takto půjde se zadlužováním Evropy dál, může to skončit válkou.
  • Intervence ČNB našim firmám uměle ulevily, snížil se tlak na modernizaci a vyšší produktivitu práce.
  • Když jsem šel pracovat ke Kellnerovi do České pojišťovny, já i on jsme optimalizovali své výnosy.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.