V nedělním prvním kole prezidentských voleb ve Francii zvítězil centrista Emmanuel Macron s 23,75 procenta hlasů. Do druhého kola, které se koná 7. května, s ním postupuje kandidátka krajní pravice Marine Le Penová. Pro ni hlasovalo 21,53 procenta zúčastněných voličů. Konečné výsledky zveřejnilo francouzské ministerstvo vnitra, informoval o nich deník Le Figaro.

Třetí skončil s 19,91 procenta hlasů zástupce republikánů François Fillon a jen těsně za ním se s 19,64 procenta umístil kandidát krajní levice Jean-Luc Mélenchon. Pátou příčku obsadil socialista Benoit Hamon, pro něhož hlasovalo jen 6,35 procenta zúčastněných voličů. To je nejhorší výsledek socialistů v prezidentských volbách za několik desítek let.

Finále dvou nejúspěšnějších přijde na řadu za dva týdny. Podle dvou průzkumů by měl Macron porazit vůdkyni krajní pravice Marine Le Penovou v poměru 62 ku 38, respektive 64 ku 36 procentům. Podle mnohých budou volby referendem o postoji Francouzů k Evropské unii, podobně jako loňské hlasování Britů o brexitu.

Poprvé v novodobé historii země se žádný z kandidátů dvou hlavních politických stran - socialistů a republikánů, kteří Francii střídavě vládli od konce druhé světové války - nedostal do druhého kola prezidentského klání.

Pravicový expremiér François Fillon i socialista Benoit Hamon uznali porážku. Oba v druhém kole podpoří Macrona. Levicový Mélenchon odmítl podpořit jednoho z jeho dvou postupujících soupeřů. Apeloval na svých 450 tisíc voličů, aby jednali podle vlastního svědomí.

Euro v reakci na odhady výsledků v úvodu obchodování v Asii posílilo vůči dolaru o dvě procenta a vyšplhalo se na 1,09395 USD, tedy nejvýše za zhruba pět a půl měsíce. 

První byly sečteny hlasy v zámořských regionech Francie. V Guayaně, na Martiniku a v Réunionu překvapivě zvítězil Mélenchon. V Guadeloupe zvítězil s 30 procenty Macron.

Speciál HN: Kam se vydá Francie

078 titulka

Celý speciál čtěte zde

Z jedenácti uchazečů o prezidentské křeslo v Elysejském paláci měli reálnou šanci probít se do druhého kola jen čtyři. Vedle zmíněné šéfky protiimigrační Národní fronty Marine Le Penové je to někdejší ministr socialistické vlády, dnes centrista Emmanuel Macron, pravicový expremiér Francois Fillon a radikálně levicový Jean-Luc Mélenchon. Pátému v pořadí, socialistovi Benoitu Hamonovi, se už valné naděje nedávají.

Volby na francouzském území odstartovaly v osm hodin ráno a volební místnosti byly otevřené nejdéle do osmi hodin večer. Obyvatelé některých zámořských území již odvolili v sobotu. 

Veškeré dění týkající se francouzských voleb jsme sledovali v on-line reportáži.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
23.4.2017 23:11 | On-line reportáž končí

On-line reportáž pro dnešek končí.

Vaše redakce.

23.4.2017 23:09 | Macron by měl Le Penovou porazit v druhém kole

Podle dvou průzkumů by ve druhém kole francouzských voleb za dva týdny měl centrista Emmanuel Macron porazit vůdkyni krajní pravice Marine Le Penovou v poměru 62 ku 38, respektive 64 ku 36 procentům.

Společnost Harris Interactive dává 39letému exministrovi hospodářství v rozhodujícím souboji o Elysejský palác naději na 64 procent hlasů. Předsedkyně Národní fronty (FN) a europoslankyně Le Penová by tak získala zbylých 36 procent hlasů.

Z průzkumu společnosti Ipsos Sopra vyplynul rozdíl o čtyři procenta menší rozdíl mezi oběma soupeři, tedy 62 ku 38 procentům.

23.4.2017 22:55 | Po sečtení 33 milionů hlasů se Macron dostal s 23,11 procentem do vedení

Nová čísla ministerstva vnitra: sečteno je už více než 33 milionů hlasů. Ty posouvají do čela prvního kola voleb Emmanuela Macrona se ziskem 23,11 procenta těchto hlasů. Marine Le Penová má 23,08 procenta. Její podíl opět klesl, jak přibývají hlasy z měst.

23.4.2017 22:49 | Merkelová gratuluje Macronovi
23.4.2017 22:34 | Macron slíbil po prvním kole stmelit všechny občany Francie

Macron slíbil, že se bude nyní snažit sjednotit a usmířit všechny občany. Poděkoval svým soupeřům napravo i nalevo, kteří ho podpořili proti nacionalistce Marine Le Penové, s níž se za 14 dní střetne v závěrečném duelu.

Slíbil, že se stane prezidentem "ochráncem". "Vyslyšel jsem vaše přání po změně," prohlásil před davem svých příznivců v Paříži. Výzvou je podle něho skoncovat se systémem, který nebyl podle něho přinést řešení za posledních 30 let. Zdůraznil, že chce využít nových tváří k vybudování "nové parlamentní většiny". Stejně tak chce být prezidentem "vlastenců" proti "hrozbě nacionalismu".

"Macron, prezident," přerušil ho několikrát skandující dav.

23.4.2017 22:31 | Český kandidát na prezidenta reaguje na odhady
23.4.2017 22:27 | Jako poslední veřejně promluvil Macron

Centrista Emmanuel Macron na veřejném vystoupení poděkoval Benoitu Hamonovi a Francoisi Fillonovi, že ho podpořili do druhého kola voleb.

"Během jednoho roku jsme změnili tvář francouzské politiky," řekl Macron. "Musíme pokračovat a nevzdávat se," dodal. "Slibuji, že se budu snažit spojit všechny Francouze." Zdůraznil pozici Francie v rámci Evropské unie.

23.4.2017 22:24 | Podle francouzského ministerstva vnitra je sečteno už 28 milionů hlasů

Podle francouzského ministerstva vnitra je 28 milionů hlasů už sečteno. Marine Le Penová získala 23,6 procenta z nich, Emmanuel Macron 22,78 procenta. Francois Fillonovi dosud sečtené hlasy přisuzují 19,69 procenta hlasů, Jeanu-Lucu Mélenchonovi 18,43 procenta. Čím více hlasů je sečteno, tím klesá podíl Le Penové.

23.4.2017 22:16 | Proč bude nový francouzský prezident potřebovat parlament?
23.4.2017 22:11 | Hlasy sečteny v Réunionu

V zámořský departementu ležícím v Indickém oceánu zvítězil Mélenchon. Získal 24,5 procent hlas. Le Penové zde získala o procento méně.

Související