Bylo zřejmě jen otázkou času, kdy se někdo dostatečně motivovaný a vzdělaný rozhodne ovlivnit finanční trh pomocí výbuchu bomby.

Že se to povedlo osmadvacetiletému rusko-německému občanovi Sergeji W., který spekuloval na pokles akcií fotbalového klubu Borussia Dortmund, je jen náhoda. Předtím se o to samé pokusil jeden Američan, kterého naštěstí jeho komplic prozradil policii dřív, než stihl svůj skutek dokonat.

A možná se o něco podobného pokoušeli i jiní, jen toho zanechali dříve, než se o tom dozvěděla policie, potažmo veřejnost a média.

To, že mají teroristické útoky obrovský ekonomický vliv, není žádná novinka.

Teroristické útoky z roku 2001 na Světové obchodní centrum v New Yorku vedly kromě přímých obětí na životech k zániku 130 tisíc pracovních míst a k obrovským ztrátám v odvětví aero­linií, hotelů a pojišťovnictví. Podle zprávy Kongresu útok negativně ovlivnil na 18 tisíc druhů podnikání. Útoky také vedly k dvanáctiprocentnímu propadu indexu S&P. O měsíc později se ovšem trhy i ceny vrátily "k normálu" a všechny ztráty umazaly.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?