Advokátka Jiřina Procházková ze společnosti Am­bruz & Dark Deloitte Legal radí podnikatelům, jak se vyhnout riziku zapojení do řetězového podvodu s daní z přidané hodnoty. "Zájem o rady roste, jak se zvětšuje registr nespolehlivých plátců a snaha státu je odhalovat," říká Procházková.

HN: Není v rozporu s principy právního státu, že člověk, který nic neprovedl, neměl záměr okrást stát a chtěl jen uzavřít dobrý obchod, se najednou může stát spoluviníkem?

Základní princip odpovědnosti za nevědomé zatažení do podvodu na DPH vychází z evropského práva, ale je důležité říct, že to je výjimka z pravidla. Jsou tu zjevné případy, kdy podnikatel ignoruje zkušenosti, které nemají jiné vysvětlení než to, že řetězec je podvodný. Když někdo například dlouho obchoduje s kancelářskými potřebami a najednou vás osloví s jednorázovou nabídkou oceli, mělo by to být podezřelé. Logicky bych se ptala, odkud zboží pochází. Pokud budete tyto věci ignorovat, umožňujete také podvody a stáváte se za ně spoluodpovědnými.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.