U větších firem se kanceláře podnikových právníků rozrůstají tak, že si počtem lidí nezadají se středně velkými advokátními kancelářemi. Také role podnikového právníka se mění. Z nezávislého revizora smluv se stává více podnikatelem a šéfem zároveň. Tento trend bude podle oslovených podnikových právníků stále stoupat, a to mimo jiné kvůli rostoucímu množství zákonů a jejich složitosti. Jde například o zákon o trestní odpovědnosti právnických osob, nové nařízení o ochraně osobních údajů nebo zákon o registru smluv.

"Dnes se vedle odborných a jazykových znalostí více než v minulosti předpokládá, že podnikový právník zná byznys, ve kterém jeho společnost podniká," uvádí Martin Laur, podnikový právník pojišťovny Kooperativa. Interní právník je teď podle Laura více manažerem − poradcem, který společnosti poskytuje širší pohled na problém než jen ten ryze právní. "To platí zejména v oborech s vysokou mírou regulace, typicky v pojišťovnictví, bankovnictví, energetice a podobně," dodává Laur. V souvislosti s požadavkem, aby firemní právník rozuměl byznysu svého zaměstnavatele, se stává výhodou i specializace při studiu práv nebo studium další školy. "Ekonomie je jistě jedním z oborů, v němž by se právník zabývající se třeba obchodním nebo soutěžním právem měl dobře orientovat," uvádí Lukáš Buzek, právník České pošty.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru