Byla to skvělá zpráva, když Česká republika schválila využití marihuany pro léčebné účely, a také se jí za to dostalo uznání od lékařů, pacientů i ze světa. O léčebných účincích konopí nikdo nepochybuje: pro pacienty, kteří trpí křečemi i bolestmi, je často jedinou úlevou. S potěšením proto přijali fakt, že svůj lék, bez kterého se neobejdou, případně jej musí nahrazovat například opiáty či barbituráty, jež mají nepříznivé vedlejší účinky, mohou koupit naprosto legálně v lékárně. A ne si pěstovat marihuanu v květináči za oknem, případně ji shánět na černém trhu.

První studená sprcha přišla s cenou. Zahraniční konopí v hodnotě 300 korun za jeden gram sice po čase nahradilo tuzemské za stovku, i to je ale pro pacienty, kteří jsou často odkázáni na starobní či invalidní důchod, hodně. Od loňského roku sice mohou konopí na vyžádání proplácet také zdravotní pojišťovny, ty se do toho ovšem zrovna nehrnou, a navíc každé proplacení vyžaduje spoustu papírování. Podstatně horší informací ovšem je, že navzdory vysoké ceně je marihuana skoro stejně nedostupná, jako když byla nelegální. Z celkového počtu více než padesáti tisíc lékařů jich léčebné konopí může aktuálně předepisovat zhruba dvacet. Prodávat ji může 28 lékáren, ani tam ji ale pacient dostat nemusí: české konopí došlo koncem ledna. Dosavadní dodavatel neměl potřebné certifikáty a nového Státní ústav pro kontrolu léčiv teprve vybírá. Původní tendr musel zrušit, protože pěstitelé jsou prý "víc farmáři než farmaceuti", a proto nemohou garantovat požadovanou kvalitu.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?