Loni touto dobou by nikoho ani nenapadlo, jak bude o rok později předvolební Francie vypadat. Popularita prezidenta klesla tak hluboko, že ji nešlo takřka ani měřit, a i důvěra v levicovou vládu se sunula vytrvale dolů. Takže rezignace tehdejšího ministra hospodářství Emmanuela Macrona a jím ohlášený vznik hnutí En Marche! vypadaly jen jako epizoda, pokus, jak si vytvořit základ pro další politickou budoucnost, která však vzhledem k vyhlídkám levice po čtyřech letech u moci vyhlížela prachbídně. Dnes, před druhým kolem prezidentských voleb, do nichž jde Macron jako favorit, se už věci mají úplně jinak. A není to jen jeho zásluhou, něco se − opakovaně − muselo přihodit i na pravici.

Dědicové gaullismu se loni chystali ke slavnému návratu. V roce 2012 volby prohráli, když náladu ve společnosti nejlépe vystihoval slogan "Kdokoliv, jen ne Sarkozy", jenže v té době ještě nikdo netušil, že tehdejší rekord historicky nízké popularity hlavy státu se dá v následujících letech ještě pokořit. A čtyři roky později tedy byly vyhlídky tradiční pravice tak slibné, že u ní propukla chronická choroba obvykle provázející taková očekávání: Všechny její uchazeče o prezidentskou kandidaturu posedla představa, že ten, kdo vyhraje podzimní primárky, má už před sebou rozvinutý červený koberec ke vchodu do Elysejského paláce.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Pokud by skandály stíhaný Francois Fillon z prezidentských voleb odstoupil, nemalá část konzervativních voličů, která pro něj hlasovala, by mohla podpořit Marine Le Penovou.
  • Takto mu Emmanuel Macron může poděkovat za to, že ji v prvním kole porazil.
  • Vyhrát volby ale byl pro Fillona možná jediný způsob, jak se díky imunitě uchránit před trestním stíháním.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru