Když už nic jiného, Bohuslav Sobotka prokázal, že má politickou fantazii. Demise celé vlády jako řešení problému s Andrejem Babišem, to je něco, co opravdu nikdo nečekal. Slyšet starého harcovníka Miroslava Kalouska, jak v šoku říká "Tak teď opravdu nevím, jak se k tomu postavíme", byl výjimečný zážitek sám o sobě. Jenže velkou otázkou je, jestli Sobotkovu fantazii ocení i voliči. Co totiž "prostý volič" při pohledu na Sobotku vidí? Vidí chlapíka, který má problém s konkurentem a místo toho, aby se s ním popasoval na férovku, zastřelí sám sebe i s celou partou, kterou vedl a o které říká, že je úspěšná. Ne, dvakrát srozumitelné to pro voliče nebude.

Na druhou stranu Sobotka žádnou lepší možnost zřejmě neměl. Kdyby krizi vyřešil odvoláním Andreje Babiše, uvolnil by mu ruce pro kampaň, během které by Babiš jezdil po republice a volal: "Všichni jsou proti mně! Matrix zaútočil!" A voliči by na to patrně slyšeli. No, a kdyby Sobotka Babiše neodvolal? Pak by sám byl za krajně nestatečného politika, a to je ještě eufemismus. Takto, demisí vlády, si Sobotka alespoň otevřel prostor pro manévrování. Prostor pro − dost možná poslední − partii svého politického života.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?