Nechtěl se zesměšnit ani udělat z šéfa hnutí ANO Andreje Babiše mučedníka. Podle politologa Lubomíra Kopečka z Masarykovy univerzity v Brně se premiér Bohuslav Sobotka rozhodl vyhnout oběma špatným variantám a udělal krok, který nikdo nečekal. Podařilo se mu sice překvapit ANO, jež aspiruje na vítězství ve volbách, ale i svoji ČSSD a všechny ostatní. Jak se zachová prezident, je úplně otevřené, soudí politolog.

Jak se Sobotkovo oznámení, že podá demisi vlády, odrazí na voličské podpoře ČSSD? Pomohl tím straně, nebo jí spíš uškodil?

Sobotka se pokusil o tah, který má zabránit velmi špatnému, možná dosud nejhoršímu volebnímu výsledku ČSSD od 90. let. To, co udělal, vytvořilo nejasnou situaci. ČSSD to může pomoci, protože se rozloží vládní odpovědnost a poškodí se už rozjetá volební kampaň hnutí ANO. Ale skrývá se v tom samozřejmě i poměrně velké riziko - že se tím volební výsledek ČSSD naopak "dorazí". V tuto chvíli je to hodně nejasné.

Je v zájmu ČSSD, aby se volby uskutečnily dříve než v řádném termínu ke konci října?

Předčasné volby vidí jako prioritu snad jen ODS. Nejsou ani příliš reálné. Ani ČSSD takto příliš neuvažuje. Možnost předčasných voleb, kterou Sobotka zmiňoval ve svém projevu, je opravdu spíš hypotetická.

Sobotka nemile překvapil i členy nejužšího vedení strany. Jak si to vysvětlujete?

Podle mě si uvědomoval dvojí zlo. Buď Andreje Babiše neodvolá a zesměšní se, nebo Babiše odvolá, ale tím pádem z něj, jak sám řekl, udělá mučedníka a dá silný podpůrný impulz kampani hnutí ANO. To bylo mimochodem vidět na letáku, který ANO umístilo v dnešních novinách. Hnutí bylo nachystané na to, že Sobotka Babiše odvolá a ono bude moci rozjet kampaň, která na tom bude postavená. S tahem, který udělal Sobotka, však ANO vůbec nepočítalo.

Nemůže ANO z premiérova rozhodnutí a následných zmatků těžit v budoucnu?

ANO mělo celou kampaň zjevně nastavenou jako kombinaci svých úspěchů ve vládě a současného antiestablishmentového vymezování se vůči vládním partnerům i takzvaným tradičním politikům z opozice. Teď se hnutí dostalo do nepředvídatelné situace, kdy tento krásný a už dlouho realizovaný scénář narazil na naprosto nečekanou komplikaci v podobě demise vlády. Je otázka, jestli se ten úspěšný marketing strany nezadrhne v procesu vyjednávání o nové vládě. Nevím, jestli má hnutí promyšlenou nějakou jasnou strategii. Podle mě ji nemá v tuto chvíli asi nikdo. Je možné, že problém, který se vládní krizí rychle vytvořil, zase rychle zmizí a ANO zase naběhne na svoji původní linii kampaně. Skoro bych ale řekl, že už se do ní bude těžko úplně vracet, protože krize asi nějakou dobu přetrvá.

Co se bude dít dál uvnitř sociální demokracie? Straníci se na Sobotku naštvali, nehrozí mu dokonce odvolání? 

V danou chvíli asi nikdo neví, co to v sociální demokracii vyvolá. Za jistých okolností jde odvolat předsedu strany i před volbami, to by ale byl neuvěřitelně riskantní tah. Navíc ve stavu, v jakém ČSSD v současnosti je. Na první pohled jsme ve srovnatelné situaci jako v roce 2010, kdy se ODS pár týdnů před volbami zbavila Mirka Topolánka. Udělala to ale až po sérii špatných tahů předsedy. Není to dlouho, co sjezd ČSSD Sobotku potvrdil ve funkci s podporou 77 procent delegátů, což není malá většina. V danou chvíli má poměrně čerstvý mandát.

Premiér odevzdá demisi prezidentu Miloši Zemanovi ve čtvrtek odpoledne. Od Sobotkova projevu se probírají varianty, co Zeman udělá. Kterou variantu považujete za nejvíce pravděpodobnou?

Opravdu netuším, co se v tuto chvíli honí prezidentovi v hlavě. Bylo by asi trochu riskantní zopakovat rok 2013 a postavit vlastního technokratického premiéra. Před parlamentními volbami by to ani tak nevadilo, ale je otázka, co by to udělalo s náladou veřejnosti před volbami prezidentskými. Těžko představitelná je také možnost, že nechá půl roku vládnout kabinet v demisi se Sobotkou i Babišem. Vláda v demisi by navíc vládla déle než půl roku, až do sestavení nové vlády, což také není ideální. 

Pokud by došlo na variantu pokračování současné koalice, ale bez Sobotky a Babiše ve vládě, kdo by mohl být jejím předsedou? Skloňuje se hlavně jméno ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka...

Nechci spekulovat. Bude záležet na jednání stran i na tom, koho pověří prezident - pokud se tedy uplatní dosavadní výklad, že s premiérem padá i celá vláda. Zeman v danou chvíli může ukázat v podstatě na kohokoliv.

Může prezident současné situace využít k posílení svého vlivu, případně si vylepšit svoji pozici před kampaní v prezidentských volbách?

Možnosti tu samozřejmě jsou. Dovedu si představit několik různých poloh prezidenta. Kromě té s technokratickým předsedou vlády, kterou jsem naznačil, ale nepovažuji ji za pravděpodobnou, to může být poloha rozšafného, státnicky vystupujícího prezidenta, který bere ohled na vládní i opoziční aktéry, chová se jako moderátor a hledá různé možnosti, aby nakonec našel tu nejschůdnější. Třetí poloha je něco mezi tím. Miloš Zeman má nyní před sebou také hodně zahraničních cest, což může celou vyjednávací proceduru dost protáhnout.