Často se říká, že politika dosáhla svého dna. A nikdy to není pravda, protože dno je vždy ještě hlouběji, než si kdokoli dokáže představit. Aktuální dno reprezentuje včerejší scéna z Pražského hradu. "Přijímám vaši demisi a přeji vám hodně štěstí," pravil prezident republiky Miloš Zeman. "Ale já jsem vám žádnou demisi nepřinesl," replikoval premiér Bohuslav Sobotka. Řeklo by se, že to vyhlíželo kocourkovsky, kdyby ovšem Kocourkov ležel někde ve Střední Asii. Byla to ostuda, hanba. Zkusme přesto se zatnutými zuby v pěti bodech formulovat, co jsme se skrze hradní trapnost dozvěděli či co jsme si alespoň potvrdili.

1. Prezident stojí v současné vládní krizi jednoznačně na straně Andreje Babiše. Sobotka oznámil, že podá demisi vlády proto, že s Babišem, který nedokáže uspokojivě vysvětlit svou daňovou kreativitu, už není možné vládnout. Babiš tvrdí, že je to celé "nesmysl" a "kampaň". A Miloš Zeman ukázal, že je odhodlán stínovat Babišovu pozici, jít zcela na ruku jeho zájmům. Tiché spojenectví obou politiků je od nynějška naprosto otevřené. Zeman podporuje Babiše proti Sobotkovi a za odměnu očekává, že Babiš proti němu nebude stavět prezidentského kandidáta. Brutální reálpolitika.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?