Miliony Francouzů rozhodly o celé Evropské unii. Ve druhém kole prezidentských voleb poslali voliči do prezidentského paláce Emmanuela Macrona. Podle odhadů Marine Le Penovou výrazně porazil. Volby ale provázela nízká účast.

vše o francouzských volbách

Francouzské prezidentské volby.Grafy, průzkumy, komentáře, názory. Vše na jednom místě.

Více zde

  • Jisté je, že tyto volby byly jedinečné. Buď mohla stát v čele moderní Francie první žena, nebo nejmladší prezident.
  • Le Penová budila největší emoce. Chce opustit eurozónu a znovu obnovit kontrolu hranic.
  • Macron ale jednoznačně zvítězil. Získal 66,06 procenta hlasů, Le Penovou podpořilo 33,94 procenta voličů. 
  • Nicméně volební účast byla na Francii velmi slabá. Ze 47 milionů registrovaných voličů se 25,38 procenta k hlasovacím urnám nedostavilo. Rekordních 11,5 procenta odevzdaných hlasů bylo buď prázdných, nebo poškozených.
  • Francouzský tisk hodnotí Macronovo vítězství ve střízlivějších barvách než většina světových médií. Upozorňuje například, že i když politik obdržel solidní dvě třetiny hlasů, odpor proti němu mezi voliči je i tak natolik vysoký, že bude mít co dělat, aby obhájil svou politiku.
  • Průběh voleb narušila jen evakuace nádvoří Louvru, ukázala se jako planý poplach.
  • V ČR měli francouzští občané možnost volit v neděli na francouzském konzulátu v Praze. Nižší volební účast byla i zde.
  • Volební místnosti se uzavřely v osm večer. Ve většině zámořských území už lidé odvolili v sobotu.
  • Macron bude formálně uveden do úřadu v neděli 14. května. V pondělí to oznámil odstupující prezident François Hollande. 
  • Macrona čeká další boj v červnu, kdy budou volby do Národního shromáždění. Podle průzkumů by hnutí Vpřed! zvítězilo s 24–26 procenty. Hned druhá by ale byla Národní fronta.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
8.5.2017 22:21 | On-line reportáž končí

Dnešní on-line reportáž k událostem po zvolení nového francouzského prezidenta končí,

děkujeme za pozornost.

Vaše redakce.

8.5.2017 21:30 | Trump se během summitu NATO sejde s Macronem

Americký prezident Donald Trump se 25. května během summitu NATO v Bruselu sejde s nově zvoleným francouzským prezidentem. Podle Bílého domu se na tom oba shodli v dnešním telefonátu. Trump Macronovi poblahopřál ke zvolení a řekl, že se těší na vzájemnou spolupráci.

"Prezident Trump zdůraznil chuť úzce spolupracovat s nově zvoleným prezidentem Macronem a společně čelit náročným úkolům," uvedl Trumpův úřad v prohlášení.

Šéfové vlád Polska a tří pobaltských států se dnes na schůzce v estonské metropoli Tallinnu vyzvali Emmanuela Macrona ke spolupráci na jednotné Evropě.

8.5.2017 19:51 | Erdogan mluvil s Macronem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes telefonicky blahopřál Emmanuelu Macronovi, jehož vítězství označil za naději pro budoucnost EU. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na zdroj z Erdoganova úřadu. Turecký lídr, jehož vztahy s evropskými politiky se zhoršily v souvislosti s nedávným referendem o posílení jeho pravomocí, s Macronem hovořil o důležitosti zlepšení vztahů unie a Turecka.

Oba politici se podle Reuters shodli na tom, že se sejdou během květnového summitu NATO v Bruselu.

8.5.2017 19:13 | Macron bodoval ve městech

Macronův proevropský a liberální program triumfoval především u městských voličů. Například v Paříži získal téměř 90 procent z více než milionu hlasujících. Podobně uspěl rovněž v Lyonu, Toulouse či Bordeaux, kde získal nad 80 procent hlasů. Drtivě triumfoval zejména na západě země, kde ovládl i venkovské oblasti.

Nadpoloviční většinu hlasů přitom získal v drtivé většině z přibližně stovky francouzských departementů. Le Penová ovládla pouze dva na severu země: Aisne a Pas-de-Calais, jehož obyvatelé řeší problémy s uprchlíky a protiimigrační rétorika Le Penové tam má tradičně značný ohlas. Z velkých měst byla její ztráta na Macrona nejnižší v Nice na jihu země, které loni zasáhl velký teroristický útok

8.5.2017 18:54 | Několik tisíc lidí v Paříži demonstrovalo proti Macronovi

Několik tisíc lidí dnes demonstrovalo v centru Paříže proti Macronovi. Podle médií šlo většinou o radikální odboráře a levicové aktivisty. Protesty, na které dohlížela policie, se obešly bez vážnějších incidentů, zadrženo bylo jen několik osob. Mnohem násilnější protesty se konaly už v noci po vyhlášení výsledků voleb.

Protestující se sešli na náměstí Republiky a vyrazili na pochod k náměstí Bastily, během kterého provolávali hesla proti kapitalismu, volnému trhu a mezinárodním organizacím. Organizátoři vyzvali k vytvoření sociální fronty odporu vůči Macronově politice, která podle nich může ohrozit sociální jistoty Francouzů, případně být nešetrná k životnímu prostředí.

Demonstrace proti Macronovi, Paříž, Francie

8.5.2017 18:20 | Euro se nedokázalo udržet na šestiměsíčním maximu

Euro se dnes nedokázalo udržet na šestiměsíčním maximu, na které se vůči americkému dolaru vyšplhalo v bezprostřední reakci na vítězství Emmanuela Macrona. Investoři totiž přikročili k vybírání zisků, které jim růst jednotné evropské měny přinesl.

Během obchodování v Asii se euro vyšplhalo až na 1,1023 USD. Poprvé od listopadových prezidentských voleb ve Spojených státech tak překonalo hranici 1,10 USD. Kolem 17:00 SELČ už ale vykazovalo pokles o 0,7 procenta na 1,0927 USD.

Jednotná evropská měna po Macronově vítězství v prvním kole prezidentských voleb před dvěma týdny posílila asi o tři procenta.

8.5.2017 16:43 | Le Penová byla silnější v oblastech s vysokou nezaměstnaností

Jak volila Francie? Marine Le Penová získala více hlasů v oblastech s vysokou nezaměstnaností a v místech, kde jsou nižší mzdy, ukazuje podrobná grafika The New York Times.

8.5.2017 16:36 | Francouzské akcie klesají

Západoevropské akcie dnes navzdory počátečnímu růstu převážně oslabují, investoři totiž po předpokládaném vítězství Emmanuela Macrona vybírají zisky. Index pařížské burzy CAC 40 odpoledne ztrácel 0,8 procenta na 5389 bodů, zatímco v pátek uzavřel na více než devítiletém maximu.

Hlavní index německých akcií DAX krátce po zahájení dnešního obchodování vystoupil na nový rekord, Kolem 16:00 SELČ už ale vykazoval pokles o 0,2 procenta na 12,691 bodu. Západoevropský akciový index STOXX 600 ve stejnou dobu ztrácel rovněž 0,2 procenta na 393,8 bodu.

Pozornost investorů se nyní přesouvá k vyhlídkám na zpřísňování měnové politiky Evropské centrální banky (ECB).

Investoři navzdory dnešnímu oslabení zůstávají optimističtí, co se dalšího vývoje evropských akciových trhů týče. Analytik Emmanuel Cau ze společnosti JPMorgan upozornil, že Macronovo vítězství by stále mohlo podpořit příliv peněz do evropských akcií.

8.5.2017 15:23 | Vliv Macronova vítězství na trhy

Macronovo vítězství dá prostor k nadechnutí těm, kteří se obávali nárůstu populismu v Evropě, nelze však spoléhat na to, že bude znamenat i bezprostřední vzpruhu pro finanční trhy. Ty základní obavy, které Le Penová ztělesňuje, výsledek voleb totiž nezměnil.

Investoři v Evropě s vítězstvím Emmanuela Macrona počítali, regionální akciové indexy v týdnech před volbami zpevnily zhruba o čtyři procenta, podotýká ekonomický server Fortune. To znamená, že Macronovo vítězství může na burzách naopak odstartovat mírný výprodej, protože investoři budou chtít vybrat zisky z dosavadního cenového růstu, poznamenal analytik Peter Donisanu ze společnosti Wells Fargo.

V dlouhodobém výhledu je Macronovo vítězství příznivou zprávou pro evropské podniky, i když to patrně není nic, od čeho by šlo čekat zásadní změny. Největší obavy, které volby ve Francii světu naháněly, se totiž týkaly toho, že Le Penová by se v případě svého vítězství snažila dostat Francii z Evropské unie. Analytici upozorňovali, že takzvaný frexit, tedy odchod Francie z EU, by byl ekonomicky mnohem zničující než brexit, částečně proto, že by Francie odchodem z EU zároveň opustila eurozónu. To by mohlo ohrozit stabilitu samotné EU a tím i veškeré výhody, které s sebou přinesly otevřené hranice.

8.5.2017 14:31 | Francouzské první dámy

Související