Fraška života letí kupředu jak splašená herka a diváka už pranic nezajímá zápletka prvního aktu. Trefnější zkratku než známou hlášku z filmu Limonádový Joe při sledování vývoje vládní krize nevymyslíme. Kdo si ještě vzpomene, že vše začalo obtížně srozumitelnými korunovými dluhopisy. Teď se řeší jinčí kalibr: zneužívání médií ministrem financí, ohýbání ústavy Milošem Zemanem. Z původně zoufalého pokusu Bohuslava Sobotky zastavit růst preferencí Andreje Babiše se stal skutečně souboj o budoucnost téhle země.

Vykrystalizovaly dva tábory: na jedné straně Andrej Babiš a Miloš Zeman, na straně druhé demokratické (Babiš uštěpačně říká tradiční) strany. Souboj zdaleka není rozhodnutý. Včerejší mimořádná schůze Poslanecké sněmovny o "zneužívání moci ministrem financí" se značně lišila od loňské schůze, kdy se projednávala kauza zneužití eurodotací pro Babišovu farmu Čapí hnízdo. Zatímco v březnu 2016 proměnil Andrej Babiš schůzi v obžalobu "tradiční politiky", včera se mu to už tak úplně nepovedlo. Opět mluvil o megakampani, opět za všechno mohl Kalousek, opět všichni kradli a zneužívali, jen on ne. Jenže byl očividně nervózní, defenzivní, dokonce hlasitě vykřikoval, když ho ministr zahraničí Zaorálek od řečnického pultu obvinil, že ČSSD vydíral pomocí médií, na která má vliv. Babišovi je evidentně jasné, že namísto očekávaného hladkého vítězství stojí před problémem. Právě v této krizi se rozhoduje, zda většina voličů definitivně uvěří, že je tím, kým se staví být, tedy soucitným miliardářem, který bude stát řídit jako rodinnou firmu. Nebo zda lidé dojdou k závěru, že je to jen člověk, který slušně řečeno fabuluje a je odhodlaný prosekat se na mocenský vrchol, přičemž na nějakou tu třísku nehledí.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?