Výsledky překonaly očekávání trhu, zisk je dvojnásobný oproti odhadům, někde dokonce vzrostl více než šestinásobně. Výsledková sezona za první čtvrtletí je prostě čtení, které potěší. Nezaměstnanost je na minimu, firmy nemají problém s odbytem a bankám klesá podíl nesplácených úvěrů. Ekonomika je ve fantastické kondici a každý nový údaj to jen potvrzuje − dokonce se zdá, že oživení dorazilo i do stavebnictví, které je dlouhodobě v útlumu. Navíc roste také ekonomika eurozóny, našeho největšího exportního trhu.

Skvělá čísla ovšem při podrobnějším zkoumání přinášejí mnoho otázek. Největším rizikem je nedostatek lidí. Experti se sice stále častěji ohánějí čtvrtou průmyslovou revolucí nazývanou Průmysl 4.0, kdy pracovní sílu nahradí roboti. Jenže zatím jsme tak v Průmyslu 3.0 a lidí je nedostatek. V dubnu opět klesla nezaměstnanost, na 4,4 procenta, což je dobrou zprávou pro lidi hledající práci, ale ne pro firmy. Dlouhodobě chybí zaměstnanci s výučním listem − jako problém to označuje 85 procent firem oslovených v průzkumu česko-německé obchodní komory. Kromě průmyslu poptává zaměstnance IT sektor, počet volných míst roste v oblasti personalistiky a v podnikových službách.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?