Důvěra v českou ekonomiku se v květnu téměř nezměnila. Meziměsíčně se souhrnný indikátor důvěry snížil o 0,2 bodu na 97,2 bodu. Očekávání se mírně zhoršilo mezi podnikateli, kleslo o 0,2 bodu na 94,9 bodu. U spotřebitelů se důvěra nezměnila a zůstala na 108,4 bodu. Meziročně je celková důvěra v hospodářství u podnikatelů i spotřebitelů vyšší. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

I přes mírné zhoršení se podnikatelská důvěra podle Viktora Zeisela z Komerční banky drží na velmi slušných hodnotách. "Na spotřebitelskou důvěru neměla vliv ani vládní krize, která se rozhořela v průběhu května. Domácnosti se pravděpodobně nedomnívají, že by tato krize měla mít dopad na jejich současnou velmi dobrou situaci," uvedl.

Z průzkumu ČSÚ mezi spotřebiteli vyplývá, že se pro příštích 12 měsíců zvýšily jejich obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Obavy spotřebitelů z vlastní finanční situace zůstaly téměř stejné, podobně jako obavy ze zvýšení nezaměstnanosti a obavy z růstu cen. Zvýšil se naopak úmysl spořit.

Důvěra spotřebitelů je podle ekonoma skupiny Roklen Michala Šoltése nadále nejpozitivnějším prvkem celkově vysoké důvěry. Podotkl, že domácnosti tím potvrzují data z trhu práce a zaměstnanci se neobávají ztráty zaměstnání. Optimismus je podpořen i silným růstem mezd, dodal.

Důvěra podnikatelů v průmyslu zůstala na přibližně stejné úrovni jako v dubnu, snížila se o desetinu bodu na 93,6 bodu. "Podobně jako v dubnu zhodnotili respondenti svou současnou celkovou ekonomickou situaci přibližně stejně," uvedli statistici. Zhoršení důvěry v průmyslu nastalo v zaměstnanosti. Její očekávaný růst se snížil. To podle Zeisela pravděpodobně souvisí s nedostatkem pracovní síly na trhu práce. "Podniky si uvědomují, že budou mít problém najít nové zaměstnance," poznamenal.

Ve stavebnictví se celková důvěra snížila o 1,5 bodu na 77,6 bodu. V obchodu indikátor důvěry klesl o dva body na 98,1 a ve službách se nezměnil, zůstal na 97,7 bodu.