Je 2. května dopoledne a naše povídání s nejvlivnějším českým sportovním manažerem Miroslavem Černoškem je na chvíli přerušeno. Do pracovny v areálu pražské tenisové Sparty vstupuje s vítězoslavným výrazem jeho žena Petra, ředitelka právě probíhajícího turnaje J&T Banka Prague Open. "Mně Pelta odpověděl do vteřiny," chlubí se, jak rychle byla schopna domluvit schůzku s šéfem fotbalové asociace. "Pelta byl vždycky na baby," skládá jí choť poklonu.

Nikdo z nich v té chvíli nemohl tušit, k jaké události s dopadem na celé české sportovní prostředí dojde hned následující den. A hlavně to, že zmíněný Miroslav Pelta v ní bude hrát hlavní roli ve dvojici s jinou "babou" − náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou. Scházeli se v jednom z pražských bytů a údajně nezákonně ovlivňovali tok státních dotací do sportu. Kvůli tomu byli policií 3. května zadrženi a následně vzati do vazby.

Zpětně nahlíženo, stejně půvabně se jeví i Černoškův následující telefonát s vlivným politikem ČSSD Karlem Březinou. "Karle, čau, tak přijdeš se podívat?" pozval Černošek za naší účasti na špičkový tenis pražského zastupitele, působícího jako poradce na ministerstvu školství. I Březina byl další den zadržen.

Není nic známo o tom, že by Černošek v tomto dotačním skandálu hrál nějakou roli, avšak kvůli atypicky vstřícnému přístupu ministerstva školství nyní budí pozornost i projekt Národního olympijského centra v Prostějově, za který právě Černošek (v Prostějově bydlící) lobboval.

Osobní vztahy s Peltou a Březinou, o nichž se redaktoři týdeníku Ekonom mohli sami přesvědčit, každopádně osvětlují, proč se Černošek až do dnešních dnů zdráhá trestní kauzu hodnotit. Připomeňme, že mezi zadrženými byl i Černoškovi taktéž velmi blízký šéf České unie sportu Miroslav Jansta.

S Babišem jsem se seznámil, když pro dceru svého tehdejšího šéfa sháněl lístky na tenis.

"Nebudu zbabělý, jsou to moji dlouholetí přátelé a kolegové. Podobně blízko ke mně ale má mnoho desítek sportovců a funkcionářů," reaguje nyní Černošek a připomíná, že v právním státě platí presumpce neviny.

K samotnému případu se vyjadřovat nechce. "Jedno vím ale určitě, uplatňování kolektivní viny považuji ve vztahu k českému sportu za absurdní," poukazuje na fakt, že pozastavení dotací tvrdě postihlo nejen Peltovy fotbalisty.

Ani Černošek, jehož jméno je vedle tenisu spjato i s atletikou, se bez dotací neobejde. Přestože většinu peněz má od soukromých firem, sám odhaduje, že jeho marketingové agentury − TK Plus a Česká sportovní − přijaly od státu během let už desítky milionů korun.

"Vždy jsem se snažil dělat všechny naše projekty tak, aby byly co nejlepší, reprezentativní a úspěšné, a tím jsem si i případnou podporu − pokud na ni byl nárok − zasloužil," říká sportovní boss. Peníze od státu pobíral na podniky, jako jsou atletická Zlatá tretra Ostrava, Čokoládová tretra, daviscupová a fedcupová utkání či tenisové mistrovství světa juniorů. Sám věří, že stát bude i nadále podporovat ty, za nimiž jsou výsledky.

Expert na sociální inteligenci

Není pochyb o tom, že Miroslav Černošek je úspěšný. S respektem o něm hovoří i ti, kteří mu příliš nefandí. Uznání si vysloužil i proto, že se na vrchol nepropracoval z Prahy, ale z okresního města na Hané, kde byl před revolucí ředitelem vzdělávacího institutu při OP Prostějov.

Jak rád vzpomíná, v roce 1991 seděli s kolegou Milanem Matzenauerem na bednách od piva a snili o vybudování silného tenisového klubu. Prostějovští tenisté v té době hráli jen krajský přebor. Dnes může hrdě hlásit, že u něj za čtvrt století hrálo minimálně sedm tenistů nejužší světové špičky − Jiří Novák, Radek Štěpánek, Tomáš Berdych, Petra Kvitová, Karolína Plíšková, Lucie Šafářová i Martina Hingisová.

Sotva by se prosadil, kdyby nebyl pracovitý. Ale také, kdyby neuměl navazovat cenné kontakty, včetně kontaktů s politiky, jak nám názorně předvedl. Však také v této oblasti se cítí být expertem. "Maminka byla výborná obchodnice, od ní mám asi tu schopnost empatie a sociální inteligence," věří v dobrý genofond. Svou výhodu spatřuje i v tom, že na Filozofické fakultě UP v Olomouci vystudoval obor literatura, divadlo a film. "Jsem schopen se bavit o Shakespearovi i Fel­linim. A lidé jsou rádi, že se potkají s někým, kdo má jistou pečeť intelektu," hodnotí sám sebe.

Za společenský handicap nepovažuje, že neřídí auto, nemá talent na jazyky a nekamarádí se s IT technikou. "Takhle si třeba dělám plán na každý den," ukazuje nám list papíru, kam si zapisuje schůzky. Mimochodem, v jeho nedigitálním diáři v den naší první schůzky bylo i setkání s bývalým sociálnědemokratickým ministrem školství Marcelem Chládkem, jenž nyní pracuje pro fotbalovou asociaci. Nebo též s poslancem za ANO Jiřím Holečkem, předsedou sněmovního podvýboru pro mládež a sport. Ten se přitom do Černoška dříve trefoval kvůli dotacím do jeho dvou tenisových klubů. "Hroty se už trochu otupily. Měli jsme spolu v poslední době dva rozhovory, pozval mě i na narozeniny," ukazuje nám Černošek, jak je schopen "zpacifikovat" i oponenty.

Já nevěděl, kdo je Babiš

Výmluvným dokladem schopnosti pracovat s lidmi je i fakt, že v obou jeho marketingových agenturách zůstává téměř nezměněný management. Taktéž se u něj už 20 let nemění hlavní sponzoři. Jde o třineckého oceláře Tomáše Chrenka, bankéře Jiřího Kunerta a Andreje Babiše, zakladatele chemicko-potravinářské skupiny Agrofert a donedávna ministra financí.

Černoškovi koně v politice i byznysu

Právě na Babišovi, nyní mocném politikovi, jehož firma je od roku 1999 titulárním partnerem prostějovského klubu, se Černošek snaží ukázat, že nikdy nebyl konjunkturalista, který se lísá jen k vlivným. "S Andrejem jsem se poprvé potkal v roce 1993, když přišel do Česka," vzpomíná na období, kdy Agrofert byl ještě dceřinou firmou slovenského podniku zahraničního obchodu Petrimex. Tehdejší Babišův šéf Anton Rakický prý chtěl pro svou dceru volnou kartu na Černoškem organizovaný turnaj Nokia Cup. "Babiš mi volal − já nevěděl, o koho jde −, zda by ta karta nebyl problém. Dostal jsem za to od Agrofertu nějaké peníze na turnaj a od té doby spolupracujeme. Copak jsem mohl vědět, kam to Babiš dotáhne?" poznamenává téměř omluvně. Stejné to prý bylo s Babišovým kolegou Jaroslavem Faltýnkem. "Jarda je 25 let mým sousedem v Prostějově a stejnou dobu jsme i kamarádi."

Vztahy Černoška s Babišem jsou předmětem dohadů. Zatímco část pozorovatelů tvrdí, že ochladly a Agrofert se ze sponzoringu Černoškova byznysu pozvolna stahuje, jiní jsou toho názoru, že je to spíše naoko, aby Babiš nebyl osočován, že Černoškovi nadržuje. "Samozřejmě, že když jste ve vládě, tak jste na některé věci opatrnější," má Černošek pochopení pro Babišův odstup, byť také uvádí, že se tak jednou měsíčně potkávají.

Že by zůstal odříznut od veřejných zdrojů, to tvrdit nelze. Mezi tradiční Černoškovy podporovatele patří i polostátní ČEZ. V Registru smluv lze nalézt třeba i dvě smlouvy se státní firmou Mero. Ta letos poslala do České sportovní a do Tenisového klubu Prostějov čtyři miliony korun.

"V zahraničí se vydělává na vysílacích právech. To u nás není. Hodně se nadřeš tím, že stále lítáš po firmách, po ministerstvech a leštíš kliky," po­ukazuje Černošek už v důvěrném tónu na specifika svého byznysu.

Chci vydržet do 75 let

Otázka je, zda toto bude stejně úspěšně moci dělat někdo jiný, až Miroslav Černošek, jemuž bude za rok sedmdesát, ztratí síly. A zda Prostějov nepřijde o pozici tenisové metropole.

Hlavní aktér tohoto zázraku si nyní dává předsevzetí vydržet pracovat do 75 let. Hodně věří také své o generaci mladší manželce Petře, která ještě pod jménem Langrová byla v 90. letech 53. tenistkou světa. Ta nyní řídí oba hlavní domácí turnaje − ženský v Praze na Spartě a mužský UniCredit Czech Open, který se právě v těchto dnech hraje na prostějovských kurtech.

Ačkoliv Černošek v byznysu téměř nepřepřahá, k jedné změně u něj došlo. Rozešel se s už zmíněným dlouholetým společníkem Milanem Matze­­nau­e­rem. Mužem, který na samém začátku, v roce 1991, byl spolumajitelem Dopravních staveb Prostějov a Černoška přiměl, aby se o místní tenis začal starat coby profesionální manažer. To Matzenauer byl původně jednička, Černošek jen dvojka. Během let se to otočilo. "Když začal Milan pracovat jako náměstek v Českých drahách, přestal jezdit domů a my se vlastně nevídali. Když máš s někým společnou firmu, ale nemáš společný pohled na věc, tak je to špatné," vysvětluje, co předcházelo jejich rozchodu.

Jak lze vyčíst z obchodního rejstříku, Černošek si nedávno našel jiného partnera. Poloviční podíl v TK Plus a v České sportovní koupil prominentní slovenský právník Roland Uhrina. "Je schopen zprostředkovat kontakty do zahraničí, které já nemám," vidí jeho přednosti.

Otazník nad olympijským centrem

O budoucnosti Černoškova byznysu ale může rozhodnout i to, jak se mu podaří dokončit v úvodu zmíněné Národní olympijské centrum pro tenis a volejbal v Prostějově. Jde o halu za 130 milionů korun, na jejíž výstavbě vedle Černoškova klubu participuje i město Prostějov a Olomoucký kraj.

Deník Právo v minulých dnech napsal, že příslušný dotační program byl pod vedením náměstkyně ministryně školství Simony Kratochvílové, dnes vazebně stíhané, nestandardně nachystán tak, aby vyhověl "Černoškově" hale. Hlavně v tom, že do povinné spoluúčasti mají být započteny i peníze, které investor prostavěl ještě před podáním žádosti. Ministerstvo přislíbilo dotaci 110 milionů korun.

K hale, jejíž hrubá stavba je už prakticky hotova, má vážné výhrady i prostějovská opozice. "V zastupitelstvu byly schvalovány jen stanovy spolku, jinak nic. Netušíme, z čeho je dnes stavba financována," stěžuje si zastupitel za TOP 09 Aleš Matyášek.

Výrazným rizikem je i to, že stavbu soudně napadá i vlivný podnikatel Richard Benýšek. Jako majitel nedaleké nemovitosti se cítí být krácen na svých právech, místní úřady označuje za podjaté.

Černošek odmítá, že by se dopustil nějaké manipulace. Stále věří, že hala bude dokončena. I s pomocí státu. "Nepředpokládám, že ministerstvo bude mít důvod měnit svá rozhodnutí z doby před pozastavením dotací," doufá sportovní guru a věří, že kauza, kterou vyvolal fotbalový bafuňář Pelta s náměstkyní Kratochvílovou, jeho byznys nepoškodí.

Související