Vítr zvedá oblaka prachu a odkudsi se ozývá dunění. Vojáci u houfnice připravené ke střelbě si přitahují přilby a ochranné brýle. Najednou přijde povel a všechna děla třetí baterie dělostřeleckého praporu brigády Železných vlků rychle za sebou vystřelí jeden náboj. Za pár vteřin se zdálky ozve už známé dunění z místa, které měla zasáhnout.

Nabíječi rychle mění prázdné nábojnice za plné. Rozkaz k další střelbě může přijít každou chvíli. Vojáci v pokleku u houfnic ráže 105 milimetrů s datem výroby 1944 u firmy Rock Island Arsenal jsou soustředění. Kromě velitele děla jsou to všechno rekruti, kteří za sebou mají jen pár měsíců výcviku, ale už druhé ostré střelby. Litva předloni kvůli ruské agresi vůči Ukrajině obnovila povinnou vojenskou službu. Litevci si nedělají iluze. V Pobaltí se může přihodit něco podobného.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.