Starostové ze severních Čech vyplatí francouzskou společnost Veolia, která pro ně provozuje vodárenskou infrastrukturu a zároveň vlastní i 50,1 procenta akcií firmy Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK). Právě tento podíl bude od ledna 2019 patřit jejich firmě Severočeská vodárenská společnost (SVS), jíž dohromady vlastní celkem 458 měst a obcí v Ústeckém kraji a velké části Libereckého kraje.

Cena za podíl Veolie není oficiálně známá. Akcionáři ji měli k dispozici k nahlédnutí, ale do konce června by ještě měla podléhat obchodnímu tajemství. Podle dřívějších informací HN může jít řádově o jednotky miliard korun.

Peníze na odkup akcií půjdou z takzvaného Fondu 2021, který SVS před několika lety zřídila. Dosud v něm bylo 300 milionů korun, letos do něj přibude dalších 511 milionů korun. Půjdou do něj zároveň i dividendy z příštích dvou let, kdy ještě Veolia bude provozovat vše jako dosud. Podle člena představenstva SVS Tomáše Indry může jít o dalších 400 milionů.

"Většina částky na odkup Veolie půjde z tohoto fondu, pokud bude potřeba, pokryje cenu i bankovní úvěr," řekl ke způsobu financován odkupu podílu Veolia Jiří Hladík, mluvčí SVS.

Starostové ale teoreticky mohou získat další peníze ještě z prodeje majetkových podílů, které mají Severočeské vodovody a kanalizace, nad níž získají k 1. lednu 2019 plnou kontrolu, v  jiných vodárenských firmách ve Středočeském kraji. A dá se předpokládat, že je SVS již nebude potřebovat, a proto se jich zbaví - možná opět do rukou Veolie, pro niž naopak význam mají. Jde například o společnost Ravos, která zajišťuje vodu na Rakovnicku nebo Středočeské vodárny.

Veolia se úplně nestáhne

Veolia nyní dodává vodu pro více než 1,1 milionu lidí v celém Ústeckém kraji a větší části Libereckého kraje. Francouzská firma tady spravovala vodárenskou infrastrukturu od roku 2000. Loni měly Severočeské vodovody a kanalizace obrat 5,1 miliardy korun a zisk 995 milionů korun. Jsou provozovatelem infrastruktury, vybírají vodné a stočné a objednávají si servisní služby.

Zároveň spolupráce mezi SVS a Veolií úplně neskončí ani v budoucnu, protože Veolia by mohla pro nové vlastníky stále zajišťovat servisní služby. "Rozhodnutí akcionářů SVS vnímáme velmi pozitivně," potvrzuje poměrně přátelský rozchod Martin Bernard, šéf společnosti Veolia v Česku. "Přesnou podobu naší další spolupráce určí jednání, která by měla začít v nejbližší budoucnosti," dodává.

"Nákupem akcií se nijak nezavazujeme pro tuto spolupráci," zdůraznil ale ředitel Bronislav Špičák z SVK. Potvrdil ovšem založení prázdné firmy Severočeská vodárenská provozní, která by sloužila jako servisní společnost právě s účastí Veolie. Podobu spolupráce však podle Špičáka musí ještě na příští valné hromadě schválit akcionáři.

Obrácení trendu z 90. let?

Veolia je největší vodárenskou firmou v Česku. Podobně jako nyní severočeši jí v roce 2015 vyplatilo i město Plzeň, které za podíly zaplatilo 709 milionů korun.

O dohodu s Veolií usiluje rovněž město Praha. Tady je ale situace jednoznačnější, protože vodohospodářskou síť má od magistrátu v pronájmu společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), stoprocentně vlastněná společností Veolia. Záměr koupit tuto firmu od Veolie schválili letos v únoru pražští radní. V případě Prahy je ochota francouzské firmy se dohodnout mnohem menší.

Zahraniční firmy na tuzemský trh vstoupily v 90. letech. Obce tehdy neuměly své podfinancované vodovody a kanalizace provozovat. Některé z nich tak přijaly systém oddělených společností, kdy město či svaz obcí vlastnily infrastrukturu a provoz zajišťovala soukromá firma. Ta majitelům platila nájemné, ze kterého měly být financovány větší investice.

Kromě Veolie na českém trhu působí i další zahraniční firmy. Například španělská Aqualia vlastní Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SMVAK), které jí v roce 2006 prodala finanční skupina Penta. Menšinový podíl v podniku Brněnské vodárny a kanalizace má zase další francouzská společnost Suez Environnement.