Luděk Niedermayer se prý od doby, co zodpovídal jako viceguvernér ČNB za veřejné finance, zásadně nevsází. Teď ale TOP 09 vsází naopak na něho. Má straně pomoci zvrátit nepříznivé preference, které kdysi vládnoucí straně přisuzují voličskou přízeň jen mezi pěti a deseti procenty. Ač nestraník, stále častěji se proto v posledních týdnech objevuje v Česku po boku šéfa strany Miroslava Kalouska. A také pomáhá straně s vytvářením programu. 

"V Česku je moře stran, které sbírají levné, populistické hlasy. Zjišťují nálady ve společnosti a podle nich formují své názory," říká o aktuálním tuzemském dění. TOP 09 má být podle něj jiná. "TOP 09 nikdy nebude cílit na lidi, kteří nepřemýšlejí," říká.

Luděk Niedermayer je do značné míry protipólem kontroverzního šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska. Mluví věcně, tlumeným hlasem. Tři roky v evropském parlamentu ho zatím nenaučily používat typické politické fráze. Při kritice není osobní. Na české scéně ho stále spíše než jako politika vnímají jako respektovaného ekonomického odborníka. Všechno to by TOP 09 mohlo přinést u voličů, na které cílí, body. 

Klíčovým tématem, kterým se má TOP 09 odlišit od svých konkurentů na pravici a kterým chce oslovit přemýšlející voliče, má být napravení u Čechů pošramocené pověsti Evropské unie. A Niedermayer chce být tím, který se o to má zasloužit. 

"Žádné hurá evropanství. Ale zároveň se lidem nesmíme bát říct, jak strašně je to pro nás důležité. Zkrátka o unii mluvit férově. Říkat, co nám dává, i co z toho pro nás vyplývá za povinnosti na druhé straně," říká Niedermayer, který je o jednoznačně převažujících výhodách našeho členství v unii přesvědčený. Za svůj osobní cíl si proto vytyčil zvýšit procento Čechů, kteří to vidí stejně jako on. Evropskou unii vnímá v Česku pozitivně pouze třetina lidí. 

Unie není hloupá kasička na peníze

Za to, že je v Česku vůbec nejnižší podpora lidí v celé unii, můžou podle Niedermayera hlavně tuzemští politici, kteří jsou vůči EU programově vyhranění. "Velkou roli sehrál Václav Klaus i Miloš Zeman. A pak se u nás také víc než jinde prosazuje ta interpretace národních vlád, že když se něco povede, tak se to vydává za úspěch, který jsme prosadili. Kdežto když je něco nepohodlné, tak nám to nadiktoval Brusel." 

Jenže unie není "hloupá kasička, do které si chodíme pro peníze," jak ji podle Niedermayera prezentují tuzemští politici. Hlavním benefitem našeho členství podle něj nejsou evropské fondy, ze kterých do Česka tečou peníze. "To, že máme přístup na evropský trh, je ekonomicky mnohem větší benefit. To je to, na čem stojí ta prosperita," zdůrazňuje dlouholetý člen Bankovní rady ČNB a později také její viceguvernér. 

Česká republika má podle jeho zkušeností v EU i přes negativní výroky českých politiků stále dobré jméno. "V tom velkém obrázku jsme myslím stále vnímáni jako země Václava Havla. Jako země, ke které se spoustu lidí mimo unii obrací kvůli tomu, jak zvládla přechod od komunismu k demokracii," popisuje Niedermayer, "v Bruselu chápou, že to, co říká prezident Miloš Zeman a další, nereprezentuje názor deseti milionů českých občanů." 

Jedna věc ale pověsti Česka podle něj přece jen škodí - postoj vůči přijímání uprchlíků. Nedávný krok české vlády, že pozastavuje přijímání uprchlíků, prý v Bruselu stále nechápou. "Kolegové v parlamentu vůbec neví, jak si to mají vysvětlit. Protože rozhodnutí o kvótách, jakkoliv bylo kontroverzní, je platné a závazné pro všechny země."

A Niedermayer dává příklad toho, jak moc jsou české kroky v rozporu se zásadními principy unie. "Je to, jako by se najednou francouzská vláda usnesla, že nebude přes hranice pouštět dovoz českých aut. Nebo rakouská vláda by třeba řekla, že čeští pendleři (přeshraniční pracovníci, pozn. red.) tam jezdit nebudou."

Navíc čeští zástupci v evropských institucích při projednávání kvót dlouho nijak zásadně nevystupovali. "Z 150 hlasováních na půdě unie o kvótách jsme 148 hlasovali pro. Odpovídá tomu to, co teď prezentuje česká vláda jako svůj postoj?", pokládá Niedermayer řečnickou otázku. A upozorňuje na to, že strašení hordami nepřizpůsobivých extrémistů, které někteří čeští politici rádi používají, není fér. "Je třeba si uvědomit, že nejde o systém, kdy nám sem někdo posílá nějaké lidi. To naši úředníci si vybírají mezi těmi oprávněnými žadateli ty, které považují za vhodné. Které jsou schopni prověřit. A těm pak umožní, aby v naší zemi podle našich zákonů požádali o azyl." Česko dosud oficiálně poskytlo azyl dvanácti uprchlíkům. 

Poslancem nebudu, ministra bych vzal

Politická kariéra Luďka Niedermayera, na rozdíl od jeho kariéry v ekonomice a bankovnictví, není dlouhá. Zatím ho ale prý práce evropského poslance naplňuje. A přesto, že si ho Miroslav Kalousek v předvolební kampani "vypůjčil" jako nadějnou tvář TOP 09, kandidovat do poslanecké sněmovny na podzim nehodlá. "Chci dokončit mandát v EU parlamentu. Pokud ale TOP 09 bude po volbách moct obsadit post ministra financí a nabídne mi ho, tak z Bruselu odejdu a přijmu," říká, "takto jsme se dohodli s Miroslavem Kalouskem." 

Právě pro jeho diplomatické schopnosti, odbornost a věcné vystupování zazní tu a tam v kuloárech české politiky, že by byl pro TOP 09 přínosnějším lídrem než Miroslav Kalousek. "Kdyby tehdy u vyjednávacího stolu neseděl arogantní Kalousek, ale Niedermayer, tak máme koaliční spolupráci TOP 09 - Starostové doteď," řekl redakci na podzim jeden z vysoce postavených členů STAN. 

Niedermayer ale takové úvahy s úsměvem odmítá. "Jednou mi to někdo k mému pobavení napsal na facebook. Ale já to neberu vážně. Politické strany mají nějaký vlastní vnitřní život. A nezdá se mi dobré někoho katapultovat úplně zvnějšku do čela strany." 

Související