Touto dobou mělo mít spojenectví lidovců a Starostů už pohodlně přes deset procent podpory. Volební koalice je schválena, o jejich sňatku a ambicích se mluví v médiích v jednom kuse několik měsíců a lidé už i ohluchli z klipu Filipa Renče. A nic.

Většina průzkumů veřejného mínění nedává spojenectví zatím šanci přehoupnout se přes deset procent, jež potřebuje koalice dvou stran. Někteří příznivci Starostů si dokonce myslí, že hnutí stále spolupracuje s TOP 09 (!).

ČSSD, lidovci a TOP 09 slibují euro, ODS je proti

Aby bylo jasno: stále není vůbec vyloučeno, že se vše zadaří a lidovci se Starosty budou mít jeden z nejsilnějších poslaneckých klubů. Ale aby jejich odvaha nebyla jen hloupým riskem, je potřeba mít alespoň trochu jistoty. A tou rozhodně lidovci nyní nedisponují.

V této chvíli navíc nejde už jen o samotné lidovce. Pokud jejich zhruba půl milionu hlasů nezíská ani jedno křeslo ve sněmovně, tak se propadlé lidovecké mandáty přerozdělí mezi velké strany. V takovém případě přitom hnutí ANO sahá podle některých průzkumů po sněmovní většině. Pokud by lidovci zcela zbytečně vyklidili pole, bylo by pro Andreje Babiše zase o něco reálnější se pokusit o jednobarevnou vládu.

Pozdě pak bude na lkaní lidovců, že místo toho, aby v Babišově vládě získali vicepremiérský post, tak mu jen dopomohli k jednobarevné vládě. A hlavně to bude špatné pro náš politický systém. Ať už Babiše máme rádi, či ne, naše vlády jsou nastaveny na koalice dvou tří stran. A nyní by tu najednou vládla jedna strana, kterou by nepodporovalo o moc více než jen třetina voličů.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?