Kolem Země obíhá velké množství satelitů plnících užitečné úkoly − ale také několikanásobně víc kosmického smetí. Neustále ho přibývá, takže se postupně stává čím dál větším problémem. Pokud ho nebudou kosmické velmoci řešit, hrozí nebezpečí, že si lidstvo uzavře cestu do vesmíru vlastními odpadky.

Podle údajů NASA se v současnosti na nejrůznějších oběžných drahách kolem Země nachází více než 500 tisíc zbytků posledních stupňů nosných raket, nefunkčních satelitů, odhozených pomocných konstrukcí nebo třeba nářadí ztraceného astronauty. Odhaduje se, že jde celkem o tři tisíce tun kovu. Pohybují se rychlostí až 56 tisíc kilometrů za hodinu, takže srážka kosmické lodi nebo stanice i s nepatrným úlomkem může způsobit katastrofu. Těleso větší než 10 centimetrů by loď spolehlivě zničilo, ale prorazit plášť, vyřadit z provozu některé systémy nebo přetnout kabely dokáže i mnohem menší úlomek.

Před několika lety švýcarská pojišťovna Swiss Re vypočítala, že pravděpodobnost srážky satelitu většího než 10 krychlových metrů s nebezpečnou troskou větší než centimetr je 1 : 10 000. Vzhledem k ceně kosmické techniky to není málo.

Kesslerův syndrom

Podle odhadů NASA je většina těchto těles velkých jako třešňová pecka, ale přibližně 20 tisíc jich může být větších než softbalový míč. Všechny jsou výsledkem přibližně pěti tisíc startů, které se uskutečnily od roku 1957, kdy vzlétl Sputnik 1.

Astrofyzik Kessler varoval před vznikem prstence odpadků kolem Země, který znemožní lety do vesmíru.

Ještě horší je, že dráha většiny těchto těles není známá. Podle údajů Evropské kosmické agentury (ESA) je momentálně sledováno okolo 18 tisíc těles pohybujících se kolem Země, ale jen přibližně 1100 z nich jsou funkční satelity − zbytek tvoří větší kusy kosmického smetí. To se přitom stává stále významnějším faktorem při přípravě kosmických misí. "Potřebujeme více vědět o jeho povaze, stabilitě a míře rizika, kterou představuje. K tomu bude zapotřebí zapojit velké množství odborníků nejrůznějších technických oborů," uvádí se v materiálech letošní evropské konference o kosmickém odpadu. Už roku 1978 americký astrofyzik Donald J. Kessler předpověděl vznik prstence odpadků kolem Země, který bude tak hustý, že dříve nebo později znemožní lety do vesmíru. Pro tento stav se vžilo označení Kesslerův syndrom.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit si
Máte již předplatné?