Donald Trump se dočkal. Nejvyšší soud USA pozastavil předběžné opatření nižších amerických justičních instancí, které zablokovalo známý prezidentův dekret zakazující muslimům, tedy konkrétně řečeno občanům šesti muslimských zemí, vstup na území Spojených států. "Jasné vítězství," označil to triumfálně šéf Bílého domu ve svém prohlášení.

Dobrá zpráva to pro něj je, leč asi by mu člověk doporučil trochu nadšení zatím brzdit. Nejvyšší soud se chce věcí zabývat na podzim − teď jen zhodnotil, že nelze šéfovi exekutivy něco hodit na hlavu, když říká, že to potřebuje kvůli národní bezpečnosti. Jinými slovy, soud uznal, že nižší soudy nejsou vládou. Jenže je tedy dekret − po jehož napodobení volají populisté i v různých koutech Evropy − v souladu s americkou ústavou? Bouchat šampaňské bude namístě až poté, co to tento soud, nad nímž už není v americkém systému nic vyššího, na podzim opravdu potvrdí.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru