Rakousko zakázalo tureckému ministrovi hospodářství Nihatovi Zeybekcimu, aby se v alpské republice zúčastnil akce k výročí loňského nezdařeného puče v Turecku. Rozhlasové stanici ORF to v pondělí sdělilo rakouské ministerstvo zahraničí. Ankara tento krok označila za nedemokratický. Loni se 15. července pokusila část turecké armády svrhnout prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, vláda ale povstání zmařila.

"Mohu potvrdit, že ministr zahraničí Sebastian Kurz zakázal tureckému ministrovi hospodářství vstup do země," citovala agentura Reuters prohlášení rakouské diplomacie.

Mluvčí rakouského ministerstva zahraničí dodal, že Zeybekciho cesta představovala pro Rakousko ohrožení veřejného pořádku a bezpečnosti.

Ankara rozhodnutí Vídně kritizovala. Skutečnost, že se Nihat Zeybekci nemůže "zúčastnit vzpomínky na ty, co při ochraně demokracie během zrádného pokusu o převrat položili život či byli raněni, dokazuje, že snahy Rakouska o obranu demokracie nejsou míněny upřímně", uvedlo turecké ministerstvo zahraničí v prohlášení. Sám ministr hospodářství před tím uvedl, že o organizované setkání s krajany nežádal, třebaže o tom informovala média.

Rakousko učinilo podobné kroky jako Nizozemsko, které v pátek prohlásilo, že turecký vicepremiér Tugrul Türkes není v zemi vítaný. Ten se chtěl zúčastnit akce s tamními krajany, která bude připomínkou loňského potlačení pokusu o státní převrat v Turecku.

Vztahy mezi Ankarou a některými evropskými zeměmi jsou dlouhodobě vyhrocené, například Německo a Nizozemsko Turecko kritizují za politické změny a tvrdý postup při vyšetřování puče. Turecko ze zosnování převratu obviňuje hnutí duchovního Fethullaha Gülena, který dlouhodobě žije v USA. Gülen to odmítá a obviňuje Erdogana, že akci zorganizoval, aby si upevnil moc v Turecku.

To se Erdoganovi v letošním referendu skutečně podařilo, neboť voliči se vyslovili pro prezidentský systém.