Kdyby to nebylo smutné, bylo by to vlastně k popukání. Tento stát si vynucuje zákaz prodeje o svátcích ve vybraných obchodech, aby si čeští pracující užili zaslouženého odpočinku. Ale inspektoři České obchodní inspekce právě v tyto dny do práce naopak musí, aby mohli pokutovat hříšníky. A jejich první pokuty snad nejlépe ukazují, jak je celý ten zákon vadný: někdy pokutují velký supermarket, někdy malý antikvariát. Na některý svátek chtějí uzavírku, na jiný ne. Jeden supermarket může mít otevřeno, jiný zase ne. Prostě zmatek a legislativní zmetek.

Některé absurdity zákona byly zjevné už minulý rok. Souručenství křesťanských a socialistických poslanců se tak bálo, že zákon neprojde, že osekali normu až na dřeň a vybrali jen sedm svátků, kdy mají mít velké obchody zavřeno. Takže nedávno oslavení slovanští věrozvěsti či Jan Hus mohou být právem naštvaní, že nejsou natolik důležití, aby se i jejich památka poctila zavřením krámů. Zato svatý Václav či Ježíšek jsou v elitním klubu těch, kvůli kterým se krám zavřít musí.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit si
Máte již předplatné?