Centrální banka nedokáže bubliny předvídat, v jejích silách je jen uklízet poté, co bublina praskne, tvrdil Alan Greenspan. Muži, který řídil americkou měnovou politiku od Reagana až po druhý mandát Bushe mladšího, se tento přístup na přelomu tisíciletí docela osvědčil. Tehdy se konec internetové bubliny neprojevil finanční nestabilitou a ekonomika klesala jen krátkodobě. Jiné zkušenosti přinesla Velká recese, s níž už se musel potýkat Greenspanův nástupce. Kolaps tamního realitního trhu zasáhl finanční systém těžce a následky, které dopadly na celý svět, máme dosud v živé paměti.

makléři: poptávka po hypotékách spíše vzroste

Přístup k bublinám se proto změnil. Centrální banky ostřížím zrakem sledují růst cen nemovitostí, nasazují proti němu všechny dostupné páky a usilují o to, aby získaly nové, ještě delší a mocnější. ČNB není výjimkou, naopak je v tomto tažení mezi nejaktivnějšími. Zda ale dokáže bublinu poznat, a ještě přispět k tomu, aby se poklidně vyfoukla, je otázka.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?