Průmyslová výroba v červnu zpomalila meziroční růst na 2,2 procenta z květnových 8,1 procenta. Dařilo se výrobě aut, pryžových a plastových výrobků a kovovýrobě. Pokles naopak zaznamenaly výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla, těžba a výroba ostatních dopravních prostředků, kam patří třeba produkce lodí, lokomotiv, letadel či jízdních kol. 

Proti předchozímu měsíci byla průmyslová produkce po vyloučení sezonních vlivů reálně meziměsíčně nižší o 3,8 procenta.

"Důvodem ke zpomalení růstu průmyslu není podle našeho názoru nedostatečná poptávka, ale zřejmě už odvětví naráží na své kapacitní možnosti, ať už v podobě technologií, nebo kvalifikovaných zaměstnanců," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Podle Dufka jde zpomalení průmyslu na vrub především automobilkám. "Jejich kapacity jsou zahlceny a prostor pro jejich další expanzi je v daných podmínkách téměř nulový," dodal.

Hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler se však domnívá, že červnová čísla o průmyslu není třeba přeceňovat. "Květnová čísla byla velmi silná a v mnoha případech se jednalo o nejvyšší dynamiku výroby za posledních několik let. Není proto natolik překvapující, že následný měsíc přinesl určitou korekci," prohlásil Seidler.

Dodal, že průměrný růst průmyslu v letošním roce činí 5,6 procenta, což je nejvyšší hodnota od roku 2011. "Dle dosavadních předstihových indikátorů by měla příznivá dynamika průmyslu pokračovat i nadále," řekl hlavní ekonom ING Bank.

Statistický úřad také zveřejnil čísla o vývoji hrubé průměrné mzdy v průmyslových podnicích s 50 a více zaměstnanci. Ve druhém čtvrtletí dosáhla 31 863 korun a v porovnání se stejným obdobím minulého roku se tak zvýšila o osm procent.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v červnu meziročně vzrostly o 4,9 procenta. Hodnota nových zakázek byla proti loňskému červnu vyšší o 4,8 procenta.

Stavebnictví rostlo, postavilo se 2500 bytů

Stavební výroba v Česku v červnu reálně meziročně zrychlila růst na 8,5 procenta z květnových 4,7 procenta. Vývoj ovlivnil zejména růst pozemního stavitelství. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

Statistici uvedli, že produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 13,7 procenta, naopak produkce v inženýrském stavitelství se snížila o 2,2 procenta. Meziměsíčně celková stavební výroba reálně stoupla o 0,2 procenta.

V květnu se začalo stavět 2617 bytů, což je o 26,2 procenta více než ve stejném období loni. Počet dokončených bytů pak meziročně vzrostl o 28,5 procenta na 2498 bytů.

Podle ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy se stavebnictví v současnosti vyvíjí nejslibněji za poslední bezmála dva roky. "V červnu rostla stavební produkce meziročně nejrychleji od předloňského července. Tehdy ale vrcholila stavební činnost v oblasti inženýrského stavitelství, daná překotným dočerpáváním prostředků z eurofondů," okomentoval data ekonom Cyrrusu.

Doplnil, že nyní má však růst produkce stabilnější základy, jelikož se opírá o růst výstavby v oblasti pozemního stavitelství a celkovou prosperitu hospodářství.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek na druhou stranu upozornil, že na rozdíl od příznivého vývoje v pozemním stavitelství pokračují inženýrské stavby v propadu. "K obratu v nepříznivém trendu inženýrských staveb nicméně může dojít už v letních měsících, jak vyplývá z vývoje zakázek veřejného sektoru," uvedl.

"Solidní výkony v odvětví stavebnictví očekáváme po celý zbytek letošního roku a jeho celoroční přírůstek se přiblíží pěti procentům," řekl dále ekonom UniCredit Bank. Stavebnictví tak podle něj ztrácí pověst "popelky" české ekonomiky.

Pracovníků ve stavebních firmách s 50 a více zaměstnanci ubylo v červnu meziročně o 2,1 procenta. Jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda vzrostla o šest procent na 34 352 korun.

Přebytek zahraničního obchodu se snížil

Zahraniční obchod skončil v červnu v přebytku 18,8 miliardy korun, což bylo o 1,3 miliardy korun méně než loni v červnu. Vývoz vzrostl meziročně o 4,7 procenta na 310,4 miliardy korun. Dovoz rostl rychleji, a to o 5,5 procenta. Za pololetí přebytek zahraničního obchodu meziročně klesl o 17 miliard na 106,5 miliardy korun. 

V červnovém výsledku se nepříznivě odrazil obchod s ropou a zemním plynem, který prohloubil schodek na 4,5 miliardy korun. V obchodu s auty se vlivem vyššího dovozu přebytek o půl miliardy ztenčil. Příznivě na celkovou bilanci působil především menší deficit bilance obchodu s koksem a rafinovanými ropnými produkty.

Analytik společnosti Citfin Tomáš Volf řekl, že exportérů se zatím příliš nedotýká sílící kurz koruny. "Zajištění kurzu proti výkyvům je jeden z důvodů, tím druhým je především to, že domácí měna neposiluje nijak dramaticky a že k posilování dochází průběžně, nikoli skokově."