Městské státní zastupitelství v Praze nemá námitky proti tomu, aby se předseda ANO Andrej Babiš a předseda poslaneckého klubu tohoto hnutí Jaroslav Faltýnek seznámili s policejní žádostí o své vydání k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. V pondělí o tom informovala předsedkyně sněmovního mandátového výboru Miroslava Němcová (ODS).

Výbor tuto odpověď od státního zastupitelství obdržel v pondělí do datové schránky. "O tomto vyjádření dozorujícího státního zastupitelství budou oba poslanci bezprostředně písemně vyrozuměni," uvedla Němcová.

Babiš minulý týden řekl, že požádal mandátní a imunitní výbor sněmovny, aby mu poskytl policejní dokumenty se žádostí o jeho vydání k trestnímu stíhání. Až potom se ke kauze Čapí hnízdo vyjádří. Už dříve označil policejní žádost za snahu politického systému zlikvidovat ho a ovlivnit říjnové parlamentní volby. Prohlásil také, že je kauza vylhaná.

Policie doručila žádost o vydání obou politiků 10. srpna. Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku roku 2015. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš na loňské mimořádné schůzi sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Faltýnek v Agrofertu od roku 2001 pracoval v manažerských funkcích. V rozhodné době byl místopředsedou představenstva holdingové firmy ZZN Pelhřimov, která jeden čas farmu ovládala.

Pochybnosti musí Pelikán vysvětlit sněmovnímu výboru

"Já nepotřebuju žádná další fakta, krom toho, že policie to udělala po roce a půl vyšetřování před volbami," řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán pro aktuální vydání týdeníku Respekt. Jediným možným důvodem podat žádost před volbami podle něj je ovlivnění hlasování. Pelikán však se zveřejněním rozhovoru nesouhlasil. V magazínu proto doplnil poznámku, že vyjádřil své osobní názory, za kterými si stojí, ale neměl by je prohlašovat ve své současné funkci.

Příští týden se má proto sejít sněmovní ústavně právní výbor, aby jednal o Pelikánových výrocích. Sejde se na popud poslance Jana Farského (STAN, za TOP 09), kterému se podařilo získat podpisy dalších sedmi členů. Jednání by se podle něj mohlo uskutečnit nejspíš ve středu. "Shodli jsme se, že budeme hledat termín, který by umožnil účast většiny poslanců, pokud možno všech, i v prázdninovém čase," řekl předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD).

"Ministr spravedlnosti Pelikán zpochybnil nezávislé vyšetřování Čapího hnízda a postup policie v kauze týkající se Andreje Babiše označil za účelový," uvedl Farský jako důvod svolání schůze.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) už v pondělí Pelikána vyzval, ať svá slova vysvětlí. Pelikánovy výroky odsoudil i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle Plíška jsou ministrovy výroky skandální a nepřijatelné. "Úplně jsem se vyděsil při jeho odpovědi, že po volbách bude vyšetřování policie zbytečnou prací," uvedl. Pelikán by měl podle něj rezignovat.