Naše země se dobrovolně izoluje, ztrácíme schopnost hledat v Evropské unii mimo V4 spojence, varuje bývalý šéf politického odboru Václava Havla Pavel Fischer. Podle experta na evropskou problematiku, který působil i jako velvyslanec ve Francii, je to zhoubný trend. "Nemůžeme se tvářit, že o nic nejde, že přežijeme uprostřed Evropy, aniž bychom někam patřili," říká v rozhovoru pro HN.

HN: Před rokem se zdálo, že v Evropě vítězí nacionalismus a může odstartovat rozpad EU. Teď to vypadá jinak. V Nizozemsku ultrapravice prohrála, ve Francii se stal prezidentem proevropský Emmanuel Macron, v Německu pravděpodobně opět vyhraje volby Angela Merkelová. Je po problémech?

Vůbec ne. Potenciál k rozkladu unie tady pořád je. Když se podíváme do Francie, Marine Le Penovou podpořilo 10 milionů voličů. Nad takovým množstvím lidí není možné zlomit hůl a říci, že jsou všichni extremisty. Takže si položme otázku, co by se stalo, kdyby Emmanuel Macron neuspěl. Pokud udělá v reformách chybné kroky, ztratí podporu a hlas proti EU může zesílit. Ve výsledku by to znamenalo zásadní změny v celé unii. V Evropě už nyní existuje silné volání po identitě, bezpečí, ochraně. A je velký hlavolam, jak to skloubit s volným trhem a volným pohybem osob. V podstatě jde o to, zkrotit globalizaci, aby sloužila, ne aby rozkládala společnost. To jsou témata, která jsou velmi silná a velmi důležitá i pro nás.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se