Stát chce vybrat co nejvíc na daních a jeho snaha doléhá i na firmy, které praktikují výzkum a experimentální vývoj. Ze státní podpory, jež má přispět ke konkurenceschopnosti podniků, se stává daňová past. Úředníci bez znalosti věci zpochybňují, že vývojáři přišli s něčím novým. V poslední době si k tomu našli nový bič − podnikatele pronásledují kvůli malicherným formálním nedostatkům. Firmy pak musí doplatit daň z příjmu, kterou si odečetly na výzkum, plus penále a úroky z prodlení.

Do této situace se dostala kupříkladu firma Eurom z Podolí u Brna, která vyvíjí a vyrábí speciální stroje pro čištění odpadů, kanalizací a průmyslových prostor. Finanční úřad prohlásil, že žádný vývoj nemá, a chce po ní doplatit daň i s penále ve výši jednoho a půl milionu korun. "Částka pro nás není likvidační. Ale bránit se proti postupu úřadu je věcí principu a cti. Proti verdiktu jsme se odvolali," říká Petr Seltsam, jednatel společnosti Eurom, která patří k lídrům v oblasti vývoje této speciální techniky.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Finanční správa dusí i kvůli drobnostem podniky, které investují do výzkumu a vývoje.
  • Úředníci hledají sebemenší záminky, aby mohli doměřit odečtenou daň.
  • Některé firmy se proto státní podpory raději vzdávají. Přibývá i soudních sporů se státem.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.