Nedávno vyvolaná arbitráž mezi švýcarským developerem Sebastianem Pawlowským a Českou republikou nabývá jasnější podoby. Podle informací Hospodářských novin už obě dvě strany nominovaly rozhodce. Ti by se měli vzájemně dohodnout na třetím členovi tribunálu a následně v rámci rozhodčího řízení posoudit, zda Pawlowského miliardové požadavky na náhradu škody za "zmařenou investici" do pozemků v Benicích u Prahy jsou oprávněné.

Prvním arbitrem, jehož navrhl v Česku podnikající Pawlowski, je John Beechey. Jde o Brita s rozsáhlými mezinárodními zkušenostmi z obdobných sporů. Mimo jiné byl také předsedou rozhodčího soudu při Mezinárodní obchodní komoře v Paříži. Jeho jméno je v souvislosti s českou arbitráží už přímo uvedeno na webových stránkách Mezinárodního střediska pro řešení sporů z investic (ISCID) zřízeného při Světové bance ve Washingtonu. Právě tam a podle tzv. Washingtonské úmluvy má arbitrážní řízení probíhat.

Také Česká republika již podle neoficiálních zdrojů rozhodce nominovala. Shodou okolností jde také o Brita, Vaughana Loweho, uznávaného experta na mezinárodní právo působícího i na Oxfordské univerzitě. Zahraniční zdroje jeho jméno zmiňují i v souvislosti s arbitrážním sporem, který Česká republika v roce 2001 vedla kvůli zmařené investici do TV Nova s americkým miliardářem Ronaldem Lauderem a jeho mediální skupinou CME.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru