Vyrazit na výcvik aktivních záloh už nebude nutně znamenat výpadek v osobním rozpočtu. Česká zbrojovka ohlásila, že zaměstnancům zaplatí i dobu, kdy byli na cvičení.

Krok se zatím týká jen jednotek lidí, přesto je to poprvé, co český zaměstnavatel takový přístup ohlásil. O zlepšení podmínek pro záložáky se zatím snažil stát, loni jim ztrojnásobil roční odměnu na 18 tisíc korun.

Podle šéfa lidských zdrojů v České zbrojovce Josefa Chovance by nemuselo zůstat u vyplácení řádné mzdy za dobu cvičení. Firma totiž zvažuje i zřeknutí se refundací za to, že své pracovníky pustí na vojenské manévry.

Stát dává zaměstnavatelům dvě třetiny průměrné mzdy za dobu, po kterou jsou jejich zaměstnanci na plánovaném cvičení, a průměrnou mzdu za dobu nečekaného nasazení.

"Vnímám krok České zbrojovky jako další bonus zaměstnancům za jejich službu pro svou zemi," uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

PRVNÍ CVIČENÍ ZÁLOŽÁKŮ V CIZINĚ

V polovině září čeká příslušníky aktivní zálohy další premiéra. Poprvé se zúčastní výcviku v zahraničí. Jedna četa záložáků přidružených k 72. mechanizovanému praporu sedmé brigády vyrazí na cvičení do Polska.


Aktivních záložáků je k prvnímu září 2054, stát jich chce mít pět tisíc. Pět aktivních záložáků stojí stejné peníze jako jeden profesionální voják.

Záložáci pobírají za každý den na cvičení služné odpovídající tarifu profesionálního vojáka stejné hodnosti.

Poradce náčelníka Generálního štábu Ludvík Cimburek podotkl, že proti firmám, které vydávají za společenskou odpovědnost používání recyklovaného papíru a kohoutkové vody,
je krok zbrojovky úplně jiná liga.

Cimburek, sám velitel jedné z rot aktivní zálohy, také upozornil, že krok má i další rozměr − v době nízké nezaměstnanosti je pro firmy složitější získat zaměstnance, tak se snaží si je předcházet. Věří, že zbrojovka nezůstane ve svém přístupu osamocena. "Ale bude tou první firmou, která nastavila laťku," říká.

Bezpečnostní odborník František Šulc připomněl, že zaměstnavatelé pomáhají i sami sobě.

"Bez funkčních záloh se snižuje obranyschopnost státu. A ta je mimo jiné základem stability, které využívají všichni, včetně firem, čímž se kruh uzavírá," říká Šulc.

Zbrojovka je významný armádní dodavatel. V minulých letech vojsko vybavila 17 500 útočnými puškami BREN, armáda kupuje i 2600 kusů vylepšené verze. Celková cena pušek s příslušenstvím je 2,5 miliardy korun.