Ivo a Chris Vickereyovi si v minulém týdnu užívali dovolenou v karibském ráji na ostrově Svatý Martin. Vrátit zpět do New Yorku se měli až tuto středu. Mezitím ale udeřil hurikán Irma. Turisticky populární oblast tvořenou malými ostrůvky zasáhl prudký vítr o síle více než 200 kilometrů v hodině a spolu s ním pobřeží sužovaly až jedenáctimetrové vlny.

Vickereyovi se ve čtvrtek při zásahu hurikánu i s dcerou schovávali ve vaně. Manželé se totiž poznali během prací na odklízení následků ničivého zemětřesení na Haity před sedmi lety. Když vítr lomcoval domem, poslouchali otřesy budovy a báli se, zda vydrží. "Měli jsme štěstí, že náš pokoj má solidní zdi," řekla po telefonu z místa Vickereyová listu The Financial Times.

Zničený ráj

Takové štěstí ale jiní neměli. V oblasti od Karibiku po Spojené státy si živel vyžádal přes čtyři desítky obětí. Z karibských ostrovů nejvíce zasáhl právě Malé Antily, kde hurikán řádil o síle páté kategorie. Na 75 tisíc lidí na ostrovech Svatý Martin, Barbuda, Anguilla či na Panenských ostrovech trpí stále nedostatkem potravin a pitné vody. Ceny základního zboží dosahují nebetyčné výše. Mnozí se museli evakuovat a také přišli o střechu nad hlavou. V ještě nedávno idylickém ráji zůstaly trosky hotelů i obydlí, poničená je také infrastruktura. Co ještě stojí, se rabuje.

Škoda způsobená živlem se odhaduje na miliardy dolarů. "95 procent ostrova je zničeno, jsem v šoku," řekl v rozhovoru pro radio Caribbean International Daniel Ginns, předseda jedné z místních rad na Svatém Martinu. Premiér státu Antigua a Barbuda Gaston Browne dokonce prohlásil, že ostrov Barbuda je natolik zpustošený, že je nyní prakticky neobyvatelný.

Šokován byl také nizozemský král Willem-Alexander, který na ostrově strávil noc. "Už z letadla jsem viděl věci, které jsem nikdy předtím neviděl. Viděl jsem válku a jiné živelní pohromy, ale nic takového. Vše je zničeno," prohlásil.

"Každý místní mluvil o tom, že ztratil domov, a většina také přišla o práci," sdělila v pátek deníku The Financial Times Vickereyová. Oblast závislá na turistickém ruchu se podle expertů citovaných americkou agenturou AP bude z katastrofy zotavovat dlouho, možná celé roky. Nizozemský král však vidí naději v tamních obyvatelích. Nadchli ho tím, jak usilovně pracují na obnově a neztrácejí víru v budoucnost.

Pláže i Disney

Hurikán během svého řádění zasadil ránu také turismu na Floridě. Sotva před měsícem ještě americký stát hrdě oznamoval rekordní počet návštěvníků. Od února ho podle listu The Guardian navštívilo více než 60 milionů turistů. Loni do Slunečního státu vyrazilo 113 milionů lidí a utratili tam 109 miliard dolarů, informovala agentura Reuters. Po návštěvě Irmy jsou ale hlavní lákadla - písečné pláže i zábavní parky - poničená. Turismus přitom státu každý rok vydělává více než 100 miliard dolarů. Bouře navíc přišla těsně před zimní sezonou, která bývá rušná.

Dočasné uzavření už oznámila část největších floridských atrakcí, včetně gigantů, jako jsou parky Walta Disneyho Magic Kingdom, Universal Studios nebo Legoland. Disneyho Kouzelné království navštívilo loni 20,395 milionu návštěvníků, stalo se tak pojedenácté nejnavštěvovanějším tematickým parkem na světě.

Kromě pláží a zábavních parků Florida nabízí také výletní plavby. V Miami má přístav přes 20 linek, které se nyní musely přesunout a přizpůsobit jízdní řády. Narušené plány mají také aerolinky. Musely zrušit tisíce letů. Mezinárodní letiště v Miami funguje jen v omezeném provozu.

Hurikánová sezona

Tuzemských cestovních kanceláří se však hurikán příliš nedotkl. V Čedoku kvůli katastrofě zájezdy zatím rušit nemuseli, ESO Travel zasáhla jen do těch, které měly kvůli hurikánu zrušený let.

Ty kanceláře, které se na dovolené ve Spojených státech specializují, byly na obdobnou komplikaci dokonce připraveny. "V období srpen-září naše zákazníky každoročně upozorňujeme na to, že je v téhle oblasti hurikánová sezona, a snažíme se jim cestu rozmluvit. Pokud přesto letí, pak na vlastní nebezpečí. Od začátku října bychom měli zase normálně létat," vysvětluje Jan Berenda, jednatel cestovní kanceláře USA na míru.

Ani CK America Tours hurikán množství uskutečněných zájezdů nezredukoval. "Měli jsme pár zákazníků, kteří chtěli v tomhle termínu letět, všechny jsme ale přesunuli na pozdější termíny v říjnu," říká Romana Hrstková z oddělení rezervací.

S přispěním Kryštofa Karla.