V minulém roce vydala centrální banka Velké Británie do oběhu 440 milionů plastových pětilibrovek, které mají každá cenu zhruba 145 korun. Ve čtvrtek poprvé vydává i destilibrovky s portrétem spisovatelky Jane Austenové – autorky slavného románu Pýcha a předsudek. Podobizna, na které je podle historiků spisovatelka zobrazena hezčí, než ve skutečnosti byla, je doprovázena citátem: “Neexistuje většího potěšení, než je čtení.”

Nová bankovka je vytištěna na polymeru, tenké ohebné plastové fólii, která by měla být dostatečně odolná, aby vydržela i vyprání v pračce. Bude obsahovat dokonalejší ochranné prvky proti padělání nebo hmatatelné značky, které slepcům poslouží k rozpoznání hodnoty.

Podle listu The Guardian se chystá hon na desetilibrovky se speciálními sériovými čísly. Například pětilibrovka se sériovým číslem 01000017 byla v minulém roce na charitativní akci prodána za čtyři tisíce liber. Velký zájem se očekává o desetilibrovku se sériovým číslem 16 121775 a 8 071817, což je datum narození a úmrtí spisovatelky.

V minulém roce centrální banka začala vydávat plastové pětilibrovky, na jejichž přední straně je portrét královny Alžběty II. a na rubu bankovky pak snímek Winstona Churchilla z roku 1941 s citátem: “Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, slzy a pot." Předseda Winston Churchill tato slova pronesl ve své první řeči ve funkci premiéra v roce 1940. Poté dovedl Británii k vítězství nad nacistickým Německem.

Starší desetilibrovka s Charlesem Darwinem přestane platit na jaře příštího roku.

Podle BBC se centrální banka Velké Británie v roce 2020 chystá vydat i plastové dvacetilibrovky s portrétem krajináře Williama Turnera.