Když Steve Jobs představoval v lednu 2007 první iPhone, bylo to dechberoucí divadlo. Bez nadsázky. Díval jsem se na záznam minulý týden, když Jobsův nástupce Tim Cook představoval nový iPhone X. A při sledování více než deset let staré prezentace jsem si všiml malého detailu, který mi dříve unikl. V jednu chvíli vidíme na velké obrazovce na pódiu seznam kontaktů, které má Jobs ve svém telefonu uložené ve složce "oblíbené".

Ať už to byl záměr, anebo ne (spíš ano, víme, že Jobs byl až nesnesitelný detailista), jsou to jména šesti lidí, kteří se na vzniku iPhonu nejvíc podíleli. Pojďme je probrat!

Jony Ive. Samozřejmě, jeden z nejbližších Jobsových spolupracovníků. Geniální designér, v podstatě muž, který s Jobsem nejvíc ovlivnil to, jak iPod, iPhone a iPad vypadají. A má stále londýnský akcent, což není při prezentacích k zahození.

Scott Forstall. Pod jeho vedením vznikl iOS, tedy operační systém pro mobilní zařízení. Klíčový člověk! Rovněž muž s velmi těsnými přátelskými vazbami na Jobse, kterého poslední týdny jeho života každý den navštěvoval.

Tony Fadell, autor designu iPodu, který se posléze podílel i na tom, kdy se z iPodu začal na "rýsovacích prknech" rodit iPhone. Sám autor více než 300 patentů, na seznamu 100 nejkreativnějších lidí časopisu Fast Company.

Bertrand Serlet, původem Francouz, softwarový inženýr. Jeho dítětem byl průlomový operační systém Mac OS X, představený v roce 2001, který byl předobrazem mobilního iOS. Když se v roce 1996 vracel Jobs do Applu, přivedl si ho s sebou do představenstva.

Eddy Cue, který v Applu řídil vznik iTunes Storu a App Storu, tedy dvou klíčových on-line obchodů pro hudbu a aplikace.

Phil Schiller, šéf marketingu. Dělat marketing pro někoho jako Jobs je těžké, zakladatel Applu si zrovna do tohohle nenechal mluvit. Takže hlavní vlastnosti: být trpělivý a splachovací, s nadsázkou řečeno.

A to je vše. Šest mužů, kteří nejvíc pomohli spolu s Jobsem iPhonu na svět, asi i v pořadí podle důležitosti.

Teď ta zajímavější část. Jsme o deset let v budoucnosti, tedy v současnosti. Tři z těchto mužů se objevují na jevišti i během úterní prezentace (dva osobně, jeden na videu), kdy Tim Cook představuje nový iPhone X.

Mužem na obrazovce je Jony Ive, stále s titulem šéfdesignéra. Ale poslední rok prosakovaly zprávy, že už je z Applu jednou nohou na odchodu.

Na pódiu se objevili Eddy Cue a Phil Schiller. Cue byl před pár týdny sesazen z řízení projektu Siri, zdá se však, že by mohl být člověkem, který bude mít pod palcem miliardový rozpočet, jejž Apple vyhradil pro příští rok na výrobu originálního obsahu. Phil Schiller je stále šéfem marketingu.

Muži číslo dva až čtyři z Jobsova "seznamu důležitých" už v Applu nepracují, Forstall dostal před pěti lety od Cooka výpověď, údajně za nekolegiální jednání a politikaření.

Co z toho plyne? Asi nic zvláštního, prostě lidé přicházejí a odcházejí, to je normální. Ale za zmínku určitě stojí, že tým vyvíjející v tajnosti před deseti a více lety iPhone, "ručně" poskládaný Jobsem, už neexistuje. Ten nejnovější iPhone udělali jiní lidé.

Počkejme si na výsledek. Můj velmi nezasvěcený názor zní, že iPhone X bude obchodně velmi úspěšný a že firmě vydělá spoustu peněz. Ale nebude "revolučním" a "přelomovým" zařízením jako první iPhone. Byť to o něm Cook tvrdí. Ale to je jen marketing, navíc bez Jobsova šmrncu.

A malá, nevýznamná anekdota na závěr. Ano, asi jste si všimli, že v seznamu Jobsových oblíbených v roce 2007 nebyl Tim Cook. Zcela správně! Ale v telefonu nechyběl. Byl na druhém místě ve "zmeškaných hovorech".

Související