Vysoké tempo růstu prodejů osobních aut v Česku ztratilo podle čísel dech. Po srpnovém mírném poklesu došlo v září jen k mizivému zotavení. Trh ale díky výsledkům za začátku roku zůstává rekordní. Za první tři čtvrtletí se prodalo bezmála 206 tisíc nových vozů, což znamená téměř sedmiprocentní meziroční zlepšení.

Růst prodejů aut paradoxně brzdí silnější koruna, která by teoreticky měla zlevnit dovážená auta. Příčinou jsou takzvané účelové registrace. Část vozů zůstane v českém registru vozidel jen minuty, dny či týdny, než jsou vyvezeny do zahraničí, přesto se objeví ve statistikách. Těchto vozů ale i kvůli posílení české koruny ubývá, protože se jejich vývoz nevyplatí tolik jako dříve. Za prvních devět měsíců roku šlo podle agentury Médea Research o 15 tisíc vozidel, loni jich bylo téměř 20 tisíc. Po očištění o tento vliv letos roste český trh o 14 procent.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.