"Ohledně jednoduchosti a spolehlivosti v terénu nemáme na světě konkurenci," tvrdí šéf leteckého oddělení Kalashnikov Group Nikita Zacharov. "Podle stejných zásad jsme vyvinuli i drony, první z nich naši zákazníci právě dostávají. Zaměřujeme se hlavně na tiché stroje s dlouhou výdrží ve vzduchu, což je pro obranné a bezpečnostní agentury rozhodující měřítko." 

Drony vyvinuté sekcí ZALA Aero se spíš než dnes běžným kvadrokoptérám podobají leteckým modelům. Například menší ZALA-421-08 má rozpětí křídel 80 centimetrů, váží 1,7 kilogramu a dokáže létat 90 minut. Větší ZALA 421-16E2 má rozpětí 1,6 metru, hmotnost necelé čtyři kilogramy a vydrží ve vzduchu dvě hodiny. Všechny se vypouštějí hozením z ruky a přistávají na padáku.

Naproti tomu velký ZALA-421-16E5 se vypouští ze speciálního katapultu, protože jeho maximální vzletová hmotnost se blíží 30 kilogramům a má pětimetrové rozpětí. Ve vzduchu vydrží až sedm hodin. Součástí výbavy dronů ZALA je kamera se zoomem a termokamera, u některých typů je možné přidávat další zařízení. Jsou určené především pro průzkum v blízkosti bojových operací.

Koncepce ani výkony dronů z továren Kalashnikov Group nejsou nijak převratné – podobné stroje měly armády nejvyspělejších států už před řadou let. Kalashnikov Group zjevně sází na dobrou pověst legendární útočné pušky: stejně jako ona mají její drony válcovat konkurenci jednoduchostí, nízkými nároky na údržbu i obsluhu a nejspíš také cenou. 

Kromě toho se však letecká sekce Kalashnikov Group pustila do mnohem obtížnějšího úkolu: vyvíjí stroj, který unese člověka. Výrobce ho prezentuje jako létající motocykl, ve skutečnosti jde o multikoptéru s osmi páry vrtulí, z nichž každou pohání vlastní střídavý elektromotor. Podrobnější technické informace nejsou k dispozici, výrobce pouze uvedl, že stroj by mohl jít do prodeje už letos a k jeho řízení nebude třeba pilotní licence. Pravděpodobně tedy výška letu nepřekročí několik málo metrů, kdy bude vztlaku pomáhat takzvaný přízemní efekt. Nasvědčují tomu i zveřejněná videa z letů v tovární hale. Pro akce v těžkém terénu může být takový stroj vynikajícím pomocníkem, důležitá je ovšem jeho výdrž a nosnost. 

Kalashnikov Group nezapomněl ani na obranu proti dronům. Jeho systém MP-514K je modulární zařízení s vzájemně zaměnitelnými rušičkami signálu satelitní navigace, řídicího signálu a dalšími zářiči, které údajně vyřadí z provozu jakýkoliv bezpilotní systém. V září také představil speciální pušku REX-1 určenou k likvidaci bezpilotních prostředků, která sice vypadá jako kulomet, dron ale přinutí přistát bez střel. Vyžaduje ovšem napájení z elektrické sítě nebo z výkonného akumulátoru. 

"Naše radiomagnetické dělo ovládne řídicí a kontrolní kanály většiny běžně dostupných dronů," tvrdí Nikita Zacharov. "Snadno vyměnitelné elektromagnetické a infračervené jednotky odruší signály ze všech současných satelitních navigačních systémů."

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru