Dva dny před volbami stávkovali praktičtí lékaři a některé lékárny. Nelíbí se jim připravovaná úhradová vyhláška, která stanoví, kolik budou v příštím roce za jednotlivé úkony dostávat, ani povinné zavedení e-receptů. Obojí se sice zdá být definitivně uzavřené, ovšem stávka před volbami má podstatně větší účinnost než po nich a jak vědí i lékaři, pokud se z něčeho udělá volební téma, existuje aspoň teoretická šance dosáhnout nějakého výsledku.

Nájem mi vzrostl o čtvrtinu, všechno je dražší, ale stát přidává mizivě, říká stávkující lékař

Lékaři mají ostatně s předvolebním stávkováním značné zkušenosti. Loni na podzim se chystali stávkovat před krajskými volbami (a více než měsíc před uzavřením úhradové vyhlášky), což tehdejšího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka vedlo k prohlášení, že jde o předvolební vydírání a o "protest milionářů". I tehdy šlo o zvýšení peněz pro praktiky. Nakonec se stávka nekonala, lékaři se s ministerstvem dohodli a volby mohly proběhnout v klidu.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?