Tereza Šimečková zvládá řídit firmu a vychovávat pět dětí. Vítězslav Válka zase jezdí s rodinou po světě a pracuje na dálku přes internet. Cest, jak skloubit rodičovství a kariéru, je nespočet. Žádná z nich není jednoduchá. O to těžší úkol je to pro ty, kteří mají vlastní byznys nebo vedou podnik. Přinášíme šest příběhů manažerů a byznysmenů, jimž se to úspěšně daří.

Perfekcionismus musí jít stranou

Měsíc poté, co si Radka Dohnalová podala přihlášku na Harvard, zjistila, že je těhotná. Do prvního ročníku nastoupila dva měsíce po porodu a v průběhu studia MBA na prestižní univerzitě odkojila dvě děti. Dnes má tři potomky ve věku osm, šest a čtyři roky a kromě jejich výchovy vede i vzdělávací organizaci na rozvoj lídrů Atairu, již založila na rodičovské dovolené se třetím dítětem.

"S prvním synem zůstal doma můj manžel, který si vzal devět měsíců volno. Když se mi narodil druhý syn, měla jsem už flexibilnější studijní režim a mohla s ním jít na rodičovskou, stejně jako s nejmladší dcerou. Tu jsem porodila, když jsem začínala podnikat," vypráví Dohnalová.

Se svým mužem, finančním ředitelem, fungují ve dvoukariérním manželství. Podobně jako se podělili o rodičovské dovolené, snaží se rovnoměrně si rozdělovat i péči o děti. Vedle podpory partnera je podle Dohnalové nejdůležitější uvědomit si, že pokud chce člověk zvládat kariéru i rodičovství, musí jít perfekcionismus stranou. "Přibude vám věcí, které musíte stíhat, ale času máte pořád stejně. Je tak přirozené, že nemůžete všechno dělat naprosto dokonale. Proto je potřeba se vnitřně přenastavit tak, abyste kvůli tomu neměli výčitky," říká.

Svým dětem se snaží vysvětlit, že mámin čas je jako pizza, ze které si můžou vzít pár dílků a říct si, jak by tyto chvíle chtěly prožít. Důležité je podle ní nejen věnovat se potomkům dostatečně dlouho, ale především trávit s nimi čas kvalitně. "Nestačí jen dělat s dětmi rutinní věci jako úkoly, ale vstoupit do jejich světa a být tam v plné přítomnosti, aniž byste mysleli na práci nebo na to, co uvaříte k večeři. My takovým chvílím říkáme magické momenty," líčí Dohnalová.

Střídání pracovních a rodinných dnů

Tereza Šimečková založila výzkumnou agenturu Mediaresearch (dnes Nielsen Admosphere) v době, kdy jí nebylo ještě ani 30 let. Zvládla to během mateřské a rodičovské dovolené se třemi dětmi. Věnovat se vedle rodiny i firmě jí umožnilo to, že si s tehdejším manželem od poměrně brzkého věku dětí střídali péči o ně v jednotlivých pracovních dnech. Tento model převzali i po rozvodu a praktikují ho jako střídavou péči.

Až do doby, kdy nejmladšímu synovi bylo šest, pracovala Šimečková na zkrácený úvazek, který podle věku dětí různě měnila a postupně zvyšovala. "Náročný byl hlavně přechod z šestihodinového úvazku na plný, protože na flexibilitu začalo být méně prostoru. Vyřešila jsem to kombinací práce z domova a definováním pracovních dnů s jasně stanoveným brzkým odchodem. Ve zbylých dnech jsem nechala péči na druhém rodiči s pomocí širší rodiny a paní na hlídání. Na tyto dny jsem si naopak plánovala větší pracovní nasazení," popisuje předsedkyně představenstva Nielsen Admosphere.

Dnes žije Šimečková v domácnosti s pěti dětmi. Jejím synům je 18, 16 a 14 let a dcerám jejího partnera 16 a 13 let. Musí si tak velmi dobře plánovat svůj týdenní "rozvrh" jak v práci, tak doma. "Je pro mě nutné delegování, stejně jako flexibilita, kterou mi naštěstí moje práce umožňuje. Bez kompromisů a rozhodování, zda má v dané situaci větší prioritu zaměstnání, nebo rodina, se ale při mé práci nedá obejít," říká Šimečková.

Paní na úklid a nákupy přes internet

Personální ředitelka českého Microsoftu a rodačka z Nového Zélandu Nadine MacDonaldová vychovává dvě děti ve věku šesti a osmi let. S manželem mají oba náročná povolání, její muž navíc polovinu roku tráví v Asii, což situaci komplikuje ještě víc. V týdnu proto rodině pomáhá paní na hlídání, která se o děti stará po škole a výjimečně i přes noc, když musí MacDonaldová na služební cestu a manžel je také pryč.

Aby si HR ředitelka našla víc času na děti, rozhodla se omezit méně důležité činnosti. "Úklid si raději objednám a potraviny nakupuji zásadně on-line. Pomáhá mi i flexibilita v práci, díky níž můžu pracovat odkudkoliv. Když nemůžu dorazit na schůzku osobně, připojím se přes Skype. Všechny dokumenty si sdílíme v cloudu, takže si je můžu otevřít na počítači v práci, na tabletu doma nebo na telefonu po cestě do naší bratislavské kanceláře a spolupracovat na nich s kolegy v týmu. Šetří nám to spoustu času," uvádí MacDonaldová.

Rovnováha mezi kariérou a rodinou je podle ní možná jen za předpokladu, že si člověk určí jasné priority a hranice. Sama se například snaží o víkendu vypnout a naplno se věnovat rodině. "Mám spoustu přátel s dobře rozjetou kariérou i těch, kteří se rozhodli většinu času věnovat rodině. V obou případech ale musíte něco obětovat. Nic není černobílé a rodiče musí v různých životních etapách svá rozhodnutí přizpůsobovat aktuální situaci. I já jsem proto připravena své priority přehodnotit, pokud se situace změní," podotýká MacDonaldová.

Pracuj chytře, ne tvrdě

Šéf investiční skupiny Miton David Špinar žije s rodinou na farmě v Mysleticích na Benešovsku, odkud čtyři dny v týdnu dojíždí do Prahy. "Mám dvanáctiletého syna a pětiletou dceru. Ale za svoje děti, za něž mám zodpovědnost a které mě potřebují, považuji ještě našich 10 koní a dva psy, které na farmě máme," směje se Špinar.

Důležitá pro něj vždy byla rovnováha mezi pracovním a osobním životem, a tak nikdy v práci netrávil 12 hodin denně. Jeho heslem je: pracuj chytře, ne tvrdě. Pokud tedy zrovna neřeší s kolegy něco akutního, snaží se každý den jezdit domů včas.

"Z Prahy je to na farmu hodina cesty, takže obvykle z kanceláře vyrážím nejpozději v pět hodin, abych mohl být po šesté doma a ještě s dětmi strávit nějaký čas. Nedovedl bych mít domov jen na přespání. To bych si nepořizoval rodinu ani hospodářství. Další důležitou věcí je o víkendech nepracovat. Díky smartphonu jsem sice stále on-line, ale k počítači si nesedám," říká Špinar.

S dětmi do světa

Grafický designér a podnikatel na volné noze Vítězslav Válka patří mezi takzvané digitální nomády, kteří cestují a zároveň pracují na dálku. Každý rok pravidelně tráví několik měsíců na cestách s karavanem a s sebou bere i manželku a dvě malé dcery.

"Tím, že pracujeme z domu nebo na cestách, ušetříme hodiny týdně na dojíždění do práce. Ty pak s radostí věnujeme dětem. Cestování přidává do života další netušené zážitky a poznání jak pro rodiče, tak pro děti. Náš vztah je mnohem intenzivnější, než když rodič přijde z práce unavený domů a nemá už na nic náladu," tvrdí Válka.

Pětiletá a sedmiletá dcera navštěvují školku a školu s alternativní výukou, kterou rodina kombinuje s domácím učením. "Je to další cesta, jak se sblížit s dcerami a poznat jejich schopnosti a potřeby. Vidím tam obrovský rozdíl ve vztahu s dětmi ve srovnání s tím, když rodič pracuje od nevidím do nevidím a na hlídání má chůvu," uvádí Válka.

Klíčem je flexibilita

Než měl partner komunikační agentury Taktiq Communications Jan Kubát děti, nevadilo mu být v práci 12 hodin denně. Když se mu narodila dcera, své priority zcela přehodnotil. Odešel z velké nadnárodní firmy do malé komunikační agentury, která mu umožnila pracovat odkudkoliv, a trávit tak mnohem více času s rodinou. "Důležité je, aby byla práce hotová a klienti spokojení, ale jestli si své úkoly splním v kavárně nebo doma, to je úplně jedno," líčí Kubát.

Dnes má sedmiletou dceru a pětiletého syna, s nimiž tráví každý večer několik hodin. "Snažím se odejít z kanceláře nejpozději v pět hodin, abych byl do šesti doma. Do devíti jsem většinou s dětmi, a když je potřeba, pracuji ještě po tom, co jdou děti spát. Někdy vyřizuji pracovní věci i o víkendu, což moji rodiče vnímají tak, že pracuji pořád. Ve skutečnosti mi ale tenhle režim umožňuje být s rodinou mnohem víc," přibližuje Kubát.

Nedovede si prý představit, jak by zvládal skloubit rodinu a práci, kdyby zůstal ve svém původním zaměstnání. "Užíralo by mě, že nemůžu být tolik času s dětmi. Práce vám neuteče. Té můžete věnovat víc energie v době, kdy jsou děti starší. Ale období, kdy jsou malé, už vám nikdo nevrátí," uzavírá Kubát.