Miroslav Kalousek byl vždy produktivním sarkastikem. Takže se nemůže divit, že jeho rezignace na post předsedy TOP 09 vyvolá spoustu sarkastických úsměšků. Třeba: Hele, von uhnul (v reakci na volební heslo topky "Neuhneme"). Nebo: Když říká, že jeho osoba brání integraci pravice, má recht, jen na to přišel o čtyři roky později než všichni okolo.

Kalousek: odejít z čela TOP 09 jsem se rozhodl už před volbami, říct to voličům by ale nebylo fér

Ale vážně. Velikost politika se pozná mimo jiné podle toho, jak zvládne své odcházení.

A Kalousek si nevede tak úplně zle.

Odchází ve chvíli, kdy se jeho TOP 09 dostala, byť s odřenýma ušima, do sněmovny a kdy je zároveň jasné, že už jí nemůže nic pozitivního přinést. Kdyby odešel před volbami, zřejmě by topka do sněmovny vůbec neprošla, neboť by neměla nikoho, kdo by byl schopen Kalouska rychle nahradit. Kdyby ovšem Kalousek i po volbách dál zatvrzele seděl na předsednické sesli, zemřela by TOP 09 na stereotyp.

A navrch by byly odsouzené k neúspěchu všechny pokusy o integraci stran napravo od středu, která je teď důležitější než kdy jindy. V tomto ohledu tedy pro Kalouska velké plus.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?