Přijít s revolučním objevem, který může zlepšit léčbu rakoviny, někdy nestačí. Aby nové metody mohly skutečně pomáhat pacientům, musí se rozšířit do ordinací lékařů.

Právě to se nyní podařilo českým odborníkům hned z několika pracovišť. Včas diagnostikovat rakovinu hlasivek pomocí speciální kamerky dosud umělo jen pár lidí v Česku. Nově vytvořený software to teď zvládne automaticky, takže zařízení po krátkém zaškolení mohou používat další lékaři.

Rakovinou hrtanu ročně onemocní 360 lidí v Česku, nejdůležitější pro její léčbu je přitom včasné odhalení. To bývá problém, protože rakovinové bujení v oblasti hrtanu se projevuje většinou jen chrapotem, nemocné lidi nebolí. "Stává se, že se léčí antibiotiky nebo chrapot vůbec neřeší a do naší ordinace se dostanou až pozdě. Přitom když nemocní přijdou včas, dokážeme nádor rychle odstranit bez dalších zdravotních následků," uvádí vedoucí lékařka Jitka Vydrová z pražského centra Medical Healthcom, které se na přípravě softwaru podílelo.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?