Už dlouho moc neřešíme čas, kdy jsme připojeni k internetu. Naopak chvilky, kdy jsme "off-line", jsou čím dál vzácnější a atypičtější. Digitální identita je automatickou součástí skoro celé populace vyspělých i rozvíjejících se zemí a množství dat, která náš svět produkuje, překonává exponenciální předpovědi prognostiků. A to horečka zvaná internet věcí ještě ani zdaleka nekulminuje.

Všechna data odrážející reálný svět je nutné zaznamenat či vygenerovat, zpracovat a uložit. Ani jeden krok se neobejde bez kvanta polovodičových součástek, především bez paměťových čipů všeho druhu. Poptávka se vymyká představivosti. Průměrný chytrý mobil − a takových se vyrobí ročně stamiliony − má dnes operační paměť, která by nedávno stačila solidně vybavenému notebooku. Jeho úložiště je sice menší, než na jaké jsme zvyklí z počítačů, ale zato je kompletně polovodičové, žádné mechanické součástky v něm samozřejmě nejsou. Ostatně koupit dnes počítač bez SSD, tedy extrémně rychlého úložiště z paměťových čipů, je buď znakem extrémně osekaného rozpočtu znemožňujícího užít si největší inovace posledního desetiletí, nebo projevem krátkozrakosti. Paměťové čipy jsou v serverech zpracovávajících big data i méně nápadných zařízeních, bez nichž by ale on-line svět nefungoval. Hlad po pamětech je dnes neukojitelný.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru