Británie opustí Evropskou unii v pátek 29. března 2019 ve 23.00 GMT (o půlnoci z 29. na 30. března SEČ). Ve svém příspěvku, který v pátek otiskl list The Telegraph, to napsala britská premiérka Theresa Mayová. Tento termín bude podle ní stanoven zákonem, čímž se vyloučí veškeré pochybnosti ohledně toho, zda brexit bude, či nikoli.

"Vláda tento týden zveřejnila napříč stranami podpořený dodatek k návrhu zákona o odchodu z EU, jenž v čele tohoto návrhu stanoví datum našeho odchodu z Evropské unie. Nechť nikdo nepochybuje o našem odhodlání nebo nezpochybňuje naše rozhodnutí, brexit se děje," napsala Mayová.

"V úvodu tohoto historického právního předpisu bude černé na bílém stát: Spojené království opustí EU 29. března 2019 ve 23.00 GMT," dodala premiérka.

Návrhem uvedeného zákona se budou poslanci podrobně zabývat příští týden. Předloha podle zpravodajské stanice BBC již prošla dvojím čtením a nyní bude v parlamentních výborech čelit několika pokusům o připojení dodatků.

Ministerská předsedkyně v této souvislosti uvedla, že vláda si poslechne, zda poslanci mají nějaké nápady, jak zákon vylepšit. Varovala však před pokusy tento proces zastavit nebo zpomalit.

Podle pozorovatelů Mayová tímto krokem zjevně chce umlčet proevropské hlasy, které se ozývají v její vlastní Konzervativní straně.

Britští zástupci od tohoto týdne v Bruselu znovu vyjednávají o podobě brexitu. Obě strany se sešly poprvé od říjnového summitu EU, který vyzval k intezivnějším rozhovorům. Podle unijního vyjednavače Michela Barniera Londýn tento týden nabídl vysvětlení v otázce zajištění základních práv občanů unie v Británii po brexitu a tento krok je podle něj dobrým základem pro další práci.

Do dvou týdnů by pak měla britská strana poskytnout vyjasnění svých pozic ohledně vyrovnání svých finančních závazků. To je potřeba k tomu, aby v polovině prosince mohl summit Evropské unie rozhodnout o posunu rozhovorů do jejich druhé fáze, tedy například k nové vzájemné obchodní dohodě. Michel Barnier to řekl po konci pátečního kola vyjednávání.

Evropská unie chce v rozhovorech s britskou stranou nejprve "dostatečným způsobem" vyřešit tři okruhy otázek. Kromě práv občanů jde o situaci na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou, ale hlavně o finanční vyrovnání.

Britové opakovaně ujišťují, že evropští partneři nebudou v důsledku britského odchodu muset doplácet či naopak získávat méně peněz ze stávajícího víceletého finančního rámce EU. "Spojené království dodrží závazky, které na sebe v době svého členství vzalo," zdůraznil v pátek britský vyjednavač David Davis. Obě strany podle něj v této věci pokračují v technických jednáních. Podle unijních diplomatů ale dál není jasné, jak se britská strana staví k závazkům, které stávající víceletý finanční rámec do roku 2020 přesahují, například ke společným zárukám za poskytnuté půjčky.