Na konci října byl Vojtěch Petráček v tajné volbě zvolen novým rektorem Českého vysokého učení technického (ČVUT). V posledním, pátém kole získal těsnou nadpoloviční většinu hlasů, kterou potřeboval, 23 z celkových 45.

Rozhodování o dalším směřování vysoké školy probíhalo v době, kdy mezi akademiky panuje vypjatá atmosféra. Současný rektor Petr Konvalinka akademiky rozděloval. Nově zvolený Petráček patřil mezi jeho odpůrce. Podle něj je nutné se zaměřit na zlepšení komunikace v rámci celé univerzity. "To se sice říká téměř v každém období, ale teď to bylo obzvláště na pováženou," říká v rozhovoru HN.

Kandidoval jste už před čtyřmi lety, dokázal byste říct, v čem ta minulá volba byla jiná než ta letošní?

V té minulé volbě jsme kandidovali dva a situace uvnitř univerzity byla úplně jiná. Dvakrát se do téže řeky nevstoupí.

Když říkáte jiná situace, myslíte, že nebyla tak vyhrocená jako letos?

Prostě jiná. Univerzita má vždycky svoje starosti v různých fázích vývoje.

Jak jste vnímal tu letošní volbu? Z pohledu nás novinářů to bylo hodně vypjaté. Různě se k nám dostávaly strategie, jak dosáhnout toho, aby vyhrál ten nebo onen. Vnímal jste rozpolcení na univerzitě?

Já jsem si v klidu připravil program, který jsem se snažil prezentovat. Takovéto detektivní teorie nemám moc rád.

Byl jste zvolen minimálním počtem hlasů, který jste potřeboval. Vzhledem k tomu, že jste senátor, mohl rozhodnout i váš hlas. Nebude kvůli tomu vaše pozice těžší?

To se přece nedá říct. Máme tajnou volbu. Pokud jde o ten mandát. Můj program je výhodný pro celou univerzitu, není důvod, proč by se lidem neměl líbit. Věci začnou fungovat, začneme spolu komunikovat, spolupracovat.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?