Růst akcií napříč trhy, který trvá prakticky už osm let, překvapuje analytiky i investory. Dokonce se pro něj objevilo označení "nejvíce nenáviděný býčí trh v historii". Nenáviděný proto, že někteří investoři nesouhlasí s tím, co stálo za jeho vznikem: pokrizová opatření centrálních bank (nákupní politiky v USA a v Evropě, označované jako kvantitativní uvolňování) a nízké, nebo dokonce záporné úrokové sazby. Nenáviděný také proto, že veškeré předpovědi o konci růstového období investorům zatím nevycházejí. Někteří růst akcií vidí jako od samého počátku umělý a varují před splasknutím cenové bubliny.

Akcie pražské burzy jsou na tom nejlépe od krize. Optimistické jsou i předpovědi na příští rok

Bude tedy akciový optimismus pokračovat i v nadcházejícím roce? Valentijn van Nieuwenhuijzen, investiční ředitel nizozemské NN Investment Partners, patří mezi ty, kteří věří, že propad trhů zatím není na obzoru. Podle něj bude akciím dál pomáhat zotavení ekonomik napříč trhy. "Pokud nedojde ke skutečné změně postoje centrálních bank anebo ke skutečně silnému geopolitickému šoku, dává makroekonomické prostředí akciovým trhům stále velkou podporu. Nejsou to jen USA a Evropa, je to také Japonsko a mladé trhy − je to synchronizované zlepšení ekonomik. Šíře ekonomického zotavení dává trhům hodně odolnosti. To zůstane velkou podporou pro akcie i v roce 2018," řekl Nieuwenhuijzen HN.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?