Movitým investorům se otevřela nová možnost, jak investovat do východoevropských akciových trhů, které letos svým růstem dokonce předčily některé západní trhy. K desítkám tuzemských fondů pro takzvané kvalifikované investory - tedy pro ty, kteří si mohou dovolit investovat kolem tří milionů korun - přibyl další, zaměřený hlavně na akciové tituly v regionu. Fond Arca Opportunity CEE Equity spouští investiční společnost Redside, kterou vlastní finančníci Rudolf Vřešťál a Pavol Krůpa.  

Za vznikem fondu stojí Ondřej Koňák a Václav Kmínek, kteří v listopadu odešli z Patria Finance, divize Československé obchodní banky, kde analyzovali regionální akcie. Koňák coby analytik například pokrýval operátora O2 nebo předpověděl růst akcií Unipetrolu, kde se cena letos zdvojnásobila.

Oba manažeři fondu řekli HN, že se chtějí odlišit od ostatních správců fondů nižšími poplatky, aktivním přístupem a detailním zkoumáním asi desítky akciových titulů. Odlišnost bude také v tom, že fond bude spekulovat jak na růst, tak na pokles cen akcií a bude také svobodnější v tom, kdy svěřené peníze zainvestovat.

"Že za námi nestojí velká banka, vnímám jako naši hlavní výhodu. Uspět na vysoce konkurenčním trhu správy aktiv totiž vyžaduje vlastnosti, které současné banky postupně ztrácí," říká Koňák v rozhovoru pro HN.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Ondřej Koňák a Václav Kmínek, kteří v Patria Finance analyzovali regionální akcie, odešli do Redside a založili fond zaměřený na střední a východní Evropu.
  • Fond Arca Opportunity CEE Equity je určen pro jednotlivce s úsporami, kteří si mohou dovolit investovat alespoň 125 tisíc eur (3,2 milionu korun.)
  • Jde o obdobu toho, co se v angličtině označuje jako hedgeový fond. Manažeři fondu plánují jednotlivé příležitosti detailně studovat a aktivně reagovat, případně spekulovat i na pokles akcií.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.