České úrokové sazby by se v následujících dvou letech měly dostat do "normálního stavu", tedy na úroveň asi tří procent. Také růst cen se navrátí do běžných hodnot po více něž dvou letech měnových intervencí a rekordně nízké inflace. Na ekonomické konferenci Vysoké školy finanční a správní to řekl guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

Rusnok řekl, by v roku nebo maximálně dvou let mohla ekonomika vrátit do stavu, kdy by "přirozená reálná úroková míra měla být kolem jednoho procenta" a při  dvouprocentní inflaci by sazby "měly být teoreticky kolem tří procent." Guvernér ve svém projevu na konferenci Vysoké školy finanční a správní také řekl, že "existuje dobrý předpoklad", aby banka zvedala sazby dále.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Výroky guvernéra centrální banky podle analytiků naznačují, že se úrokové sazby budou rychle zvedat i na počátku příštího roku.
  • Rusnok řekl, že "existuje dobrý předpoklad", aby banka sazby dále zvedala. Hospodářský růst se podle něj může udržet i několik dalších let.
  • Česká měna na guvernérova prohlášení reagovala posílením o téměř deset haléřů na 25,55 koruny za euro.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.